25 stycznia Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) zleciło konsorcjum niemieckich firm opracowanie nowego systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu.
Umowa, opiewająca na 1,2 mld EUR, została zawarta przez BAAINBw z konsorcjum złożonym z firm: Rheinmetall AG, Diehl Group i Hensoldt AG, działającemu pod nazwą ARGE NNbS (Arbeitsgemeinschaft Nah- und Nächstbereichsschutz, pol. Konsorcjum ds. Systemu Obrony Powietrznej Krótkiego i Bardzo Krótkiego Zasięgu). Zadaniem konsorcjum jest opracowanie systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu (LVS NNbS), który miałby uzupełnić luki w niemieckiej obronie przeciwlotniczej, uwidocznione m.in. podczas wojny na Ukrainie. Niedostatki obrony przeciwlotniczej Bundeswehry w tzw. dolnym piętrze uznano wręcz za zagrożenie dla niemieckich żołnierzy podczas prowadzenia operacji bojowych. Najwięcej środków w ramach kontraktu otrzymała grup Rhejnmetall AG (607 mln EUR), nieco mniej Diehl Group (339 mln EUR) i Hensoldt AG (284 mln EUR). Prototyp systemu ma przejść badania kwalifikacyjne w 2027 r., dzięki czemu produkcja seryjna będzie mogła rozpocząć się rok później. Ze względu na przekroczenie wartości 25 mln EUR projekt musiał być wcześniej zatwierdzony przez Komisję Budżetową Bundestagu.
Tak krótki termin powstania LVS NnbS wynika z tego, że nie ma być on zupełnie nowym opracowaniem, ale kompilacją już istniejących, dojrzałych rozwiązań, z których niektóre znajdują się nawet w służbie Bundeswehry i innych użytkowników. Ma to także ograniczyć koszty i ryzyko techniczne, nie mówiąc o zaoszczędzeniu czasu. Głównym celem projektu jest optymalizacja do nowych zadań systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu IRIS-T SLM i współpracy ze środkami bliskiego zasięgu, jak również opracowanie mobilnego systemu obrony powietrznej, zdolnego do ochrony pododdziałów lądowych przed środkami napadu powietrznego ‒ co najmniej niektóre elementy systemu mają być zdolne do realizacji tego zadania również w ruchu. Ma istnieć także możliwość wykorzystywania LVS NNbS do ochrony infrastruktury krytycznej. Efektorami systemu będzie m.in. mobilny system Skyranger 35, a oprócz niego również pociski rakietowe, w tym na pewno rodziny IRIS-T. Przewiduje się możliwość rozbudowy systemu o nowe elementy i zdolności w przyszłości.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu