Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowości programu bezzałogowca Altius-RU

19 czerwca rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko odbył kilka wizyt roboczych w rosyjskich zakładach zbrojeniowych. Delegacje wiceministra wiązały się z przeglądem postępów w wybranych programach rozwojowych i tempa wykonywania państwowych zamówień. Kriworuczko był w zakładach Koncernu „Kałasznikow” oraz IEMZ „Kupoł” w Iżewsku, a następnie pojechał do Kazania i tamtejszego oddziału spółki Uralskij Zawod Grażdanskoj Awiacyi (UZGA), gdzie zapoznawał się z postępem programów BSP Forpost-R i Altius-RU.

Wizycie w kazańskiej filii UZGA towarzyszyły lakoniczne komunikaty o zapoznaniu się ministerialnej delegacji z prototypami wymienionych bezzałogowców i ze stopniem gotowości UZGA do ich seryjnej produkcji. O wiele ciekawsze były jednak relacje telewizyjne. Gdyż na pojedynczych kadrach po raz pierwszy pokazano wygląd stanowisk operatorskich systemów Forpost-R i Altius-RU, egzemplarz testowy bezzałogowca Altius-RU ze zdemontowaną osłoną przedziału łączności satelitarnej, a także nieznany typ lekkiej bomby, także podczepionej pod skrzydłem Altiusa-RU. Bomba na pierwszy rzut oka kształtem i wielkością przypomina niekierowaną rakietę S-24B, jednak obecność na jej korpusie pary uchwytów wskazuje, że jest to broń do podwieszania na zamku belki bombowej, a nie prowadnicowej wyrzutni, jak w przypadku rakiety. Masę bomby można szacować na ok. 200 kg. Układ naprowadzania najwyraźniej wykorzystuje sygnały nawigacji satelitarnej systemu GLONASS. Przy czym nie było to jedyne uzbrojenie wyłożone przed Altiusem, jednak pozostałego nie objął obiektyw kamery.

Stanowiska operatorskie BSP Altius-RU. Fot. TRK WS RF „Zwiezda”.

Odnośnie samych programów ww. bezzałogowców w czerwcu rosyjskie media opublikowały garść informacji, częściowo pogłosek. UZGA rozbudowuje swoją kazańską filię. Aby przyśpieszyć badania w locie i rozpocząć seryjną produkcję Altiusów-RU, UZGA kupiła tereny, wcześniej należące do spółki „Kamgeseniergostroj”, położone przy lotnisku Borisoglebskoje, z którego korzysta przede wszystkim KAZ im. Gorbunowa. Do tej pory kazańska filia UZGA mieści się w zakładach wynajmowanych od lokalnej spółki KNPP „Wiertoloty-Mi” (dawny oddział Nr 1 spółki Moskowskij wiertolotnyj zawod im. Mila), bez lotniska zakładowego. Kazańskiej filii UZGA podporządkowano także OKB im. Simonowa, w którym skonstruowano Altiusa.

W rosyjskim Zachodnim Okręgu Wojskowym trwa formowanie pierwszego pododdziału wyposażonego w Altiusy. Swoją patrolową wersję Altiusa ma także otrzymać WMF Rosji. Odnośnie dalszego rozwoju programu Forpost, pojawiły się doniesienia o bliskich ukończenia pracach nad uzbrojoną wersją Forpost-M, która będzie wyposażona w pokładową stację radiolokacyjną i optoelektroniczną oraz bomby kierowane.

BSP Altius-RU – widoczna odsłonięta antena łączności satelitarnej i wysuwana (?) głowica optoelektroniczna pod kadłubem. Fot. TRK WS RF „Zwiezda”.

(Adam M. Maciejewski) Foto: Rossija 1
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc