Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada w sprawie pocisków przeciwpancernych

Fot. Łukasz Pacholski

20 października na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą zakupu polskich przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat i Moskit.

Przypomnijmy, powyższa interpelacja trafiła do resortu obrony w drugiej połowie sierpnia bieżącego roku. Jej autorami byli Paweł Poncyljusz, Joanna Kluzik-Rostkowska, Tomasz Siemoniak oraz Cezary Grabarczyk (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska). Odpowiedzi, zgodnie z procedurą, udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, wprowadzenie sprzętu wojskowego do Sił Zbrojnych RP następuje zgodnie z przepisami i procedurami określonymi m.in. w decyzji Nr 186/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 grudnia 2021 r. w sprawie zasad wprowadzania sprzętu wojskowego do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wycofywania sprzętu wojskowego. W decyzji tej wskazuje się, iż wprowadzenie sprzętu następuje w wyniku pozytywnego zakończenia pracy rozwojowej albo po zrealizowaniu dostawy na rzecz Sił Zbrojnych RP (zakup). Bez względu na sposób pozyskania sprzętu wojskowego, procedura jego wprowadzania jest realizowana po uzyskaniu pozytywnych wyników testów, oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, weryfikacji po przeprowadzeniu procesu nadzorowania jakości oraz po odbiorze przez użytkownika.

W odniesieniu do przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) SPIKE, przed zawarciem pierwszej umowy na ich dostawy, w 2002 r. WITU na potrzeby Sił Zbrojnych RP prowadził testy weryfikacyjne parametrów krytycznych ppk.

Badania ppk JAVELIN były prowadzone na etapie jego opracowania przez rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Przypomnijmy, w bieżącym roku Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło drugą partię amerykańskich pocisków FGM-148F Javelin (około 500 ppk wraz z 50 LWCLU), a także trzecią transzę ppk Spike LR („kilkaset” pocisków, które na licencji dostarczy spółka Mesko S.A.). Z kolei system Moskit był prezentowany na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego już w 2019 roku. Rozwijany od dłuższego czasu Pirat oczekuje, według deklaracji Ministerstwa Obrony Narodowej, na zakończenie badań zakładowych. Jak poinformował, w lutym bieżącego roku, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz - w najbliższych miesiącach, w ramach programu PUSTELNIK, jest planowane zakontraktowanie pierwszej partii testowej pocisków PIRAT (po zakończonych przez wykonawcę badaniach zakładowych). Przewidywane jest także uruchomienie pracy rozwojowej, której celem będzie opracowanie polskiego pocisku przeciwpancernego nowej generacji.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc