Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Litewska dywizja zbyt droga dla obecnego budżetu Wilna?

Choć Litwa sukcesywnie zwiększa wydatki obronne, to są one wciąż zbyt niskie, by w przewidzianym czasie sformować dywizję, mimo że ma powstać w dużej mierze na podstawie istniejących pododdziałów. Fot. MON Litwy

25 grudnia prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda powiedział w wywiadzie dla telewizji TV3, że wydatki obronne Litwy muszą znacznie wzrosnąć, aby państwo to mogło skutecznie sformować pierwszą wielką jednostkę wojsk lądowych ‒ dywizję.

Prezydent Nausėda stwierdził, że „Litwa naprawdę potrzebuje [wydatków obronnych na poziomie] 5,5% PKB, aby wdrożyć program zgodnie z planem do 2030 r.”. Wskazał, że „Nie chodzi tylko o dywizję, jej formowanie pod względem zwiększania liczby żołnierzy, ale także o uzbrojenie, rezerwy, infrastrukturę”. Opinia litewskiego prezydenta wynikać ma z szacunków Ministerstwa Obrony Narodowej, które wskazują, że przy obecnym poziomie finansowania litewska dywizja osiągnie pełną gotowość operacyjną o kilka lat później, między 2036 r. a 2040 r., a nie zgodnie z planem w 2030 r. Z tych analiz wynika, że do 2030 r. Wilno musiałoby wydać na obronność 10‒14 mld EUR więcej, niż wskazują aktualnie realizowane plany. I rzeczywiście, Litwa zwiększa wydatki obronne, np. w 2025 r. planowano przeznaczyć na obronność ok. 2,5 mld EUR, a więc ok. 3% PKB Litwy, lecz niedawno zwiększono limit wydatków o ok. 800 mln EUR, a więc o ok. 1/3. To wciąż ma być jednak zbyt mała kwota, by sformować dywizję. Niedawno Wilno informowało np., że batalion czołgów, a więc 44 wozy, zamierza kupować na raty do 2035 r., po kompanii w każdej z umów. Można to odnieść do polskich szacunków kosztów formowania dywizji zmechanizowanej, które ówczesny podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski określał w 2016 r. na ok. 70 mld PLN (wówczas ok. 17 mld EUR). Dziś, z powodu inflacji i innych czynników powodujących wzrost kosztów, musi być to kwota znacząco wyższa.

Litewska dywizja ma docelowo liczyć ok. 17 500 żołnierzy (dziś całe wojska lądowe to nieco ponad 20 000 żołnierzy, w tym 3500 poborowych), będzie zatem skupiać większość składu osobowego Litewskich Wojsk Lądowych (Lietuvos sausumos pajėgos). Formowanie nowego związku taktycznego zająć ma dekadę. W strukturze dywizji, prawdopodobnie w „ciężkiej” brygadzie „Geležinis Vilkas“, znaleźć się ma batalion pancerny, uzbrojony w ok. 50 czołgów i ok. 10 pojazdów towarzyszących, oraz dwa bataliony zmechanizowane, z bojowymi wozami piechoty CV90. Dwiema pozostałymi brygadami dywizji będą: Brygada Piechoty Zmotoryzowanej „Žemaitija” i Brygada Lekkiej Piechoty „Aukštaitija”. Ponadto w dywizji znaleźć mają się pułk artylerii, pułk inżynieryjny i pułk przeciwlotniczy (sformowane zostaną na bazie istniejących batalionów).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc