Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dziesiąty moduł ogniowy Rak dostarczony do Wojska Polskiego

Huta Stalowa Wola S.A. dostarczyła do Wojska Polskiego kolejny (dziesiąty) kompanijny moduł ogniowy Rak. Fot. DG RSZ

21 października należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Huta Stalowa Wola S.A. poinformowała o dostarczeniu do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie kompanijnego modułu ogniowego Rak. Jest to już dziesiąta tego typu dostawa w historii programu.

Powyższa dostawa oznacza, że Huta Stalowa Wola S.A. wraz z partnerami zrealizowała w pełni umowę zawartą z Inspektoratem Uzbrojenia z listopada 2019 roku. Wówczas kontrakt obejmował dwa kompanijne moduły ogniowe oraz sprzęt (dwa moździerze) przeznaczone dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Obecnie producent realizuje trzecią umowę, która zakłada dostawę w latach 2022-24 pięciu kolejnych - łącznie pozwoli to na wyekwipowanie piętnastu kompanijnych modułów ogniowych. Najnowsza dostawa trafiła do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie - powyższa jednostka dysponuje dzięki temu trzema KMO Rak.

Każdy z nich obejmuje osiem moździerzy automatycznych Rak na podwoziu kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz czterech artyleryjskich wozów dowodzenia (także na tym podwoziu). Dodatkowo w bieżącym roku zawarto umowę na produkcję i dostawy wozów amunicyjnych AWA oraz wozów remontu uzbrojenia AWRU przeznaczonych dla KMO Rak zamówionych w 2019 oraz 2020 roku.

Sukcesywne dostawy kolejnych Raków to nie jedyny sukces projektu. Jak poinformowała Huta Stalowa Wola S.A. do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu dostarczono także pierwszy egzemplarz Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego, który zakończył badania kwalifikacyjne. Tym samym producent jest gotowy do rozpoczęcia negocjacji na dostawy wozów seryjnych, które z kolei są ostatnim składnikiem każdego z modułów. Według części informacji może ona zostać zawarta jeszcze w bieżącym roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Dziesiąty moduł ogniowy Rak dostarczony do Wojska Polskiego”

  1. Dobre wiadomości, najwyższy czas na AWR, dalej na gąsienicowe Raki, drony do korygowania ognia, systemy maskowania i pozoracji, BMS w Wojskach Lądowych.

  2. HSW staje się synonimem jakości i terminowych dostaw. Daleki jestem od gloryfikowania, ale od jakiegoś czasu widać, że firma ma odpowiednich ludzi w zarządzie,a na warsztacie fachowców.

  3. Cieszę się!! Polski Rząd oraz przemysł zmacniają Polskę,multimiliarderzy i każdy Polak powinien dołożyć do zbrojeń w celu zachowania bezpieczeństwa naszych obywateli naszych granic naszego spokoju zróbmy zbiórkę kto ile może

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc