Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Warmate wzorem dla inżynierów z Tajwanu

26 czerwca media Republiki Chińskiej, czyli Tajwanu, poinformowały, że Chińska Akademia Nauk uruchomiła Projekt Sokół (ang. Falcon Project). Ma on na celu opracowanie bezzałogowego systemu powietrznego z aparatem o niewielkich rozmiarach i masie, który miałby występować przede wszystkim w roli amunicji krążącej z niewielkich rozmiarów głowicą bojową. Miałby wejść do arsenału jednostek broniących wybrzeży Tajwanu przed ewentualną agresją ze strony Chińskiej Republiki Ludowej, a miałby służyć do zwalczania śmigłowców, małych pływających jednostek desantowych (w tym poduszkowców) i oddziałów już wysadzonych na brzeg.

Miałby być zdolny do samodzielnego poszukiwania celu we wskazanym przez operatora rejonie. Program ma być zrealizowany w latach 2019-2022 za sumę 493,64 mln juanów (69,71 mln USD lub 2,051 mld nowych dolarów tajwańskich). Bezzałogowiec ma być wyrzucany w powietrze na wysokość nawet 100÷500 metrów za pomocą przenośnej wyrzutni pneumatycznej. Maksymalny czas lotu ma wynosić 50 minut, zaś promień działania ma sięgać 12 km. Opracowywany w ramach Projektu Sokół aparat ma być zdolny do autonomicznego lotu i krążenia w rejonie docelowym, wyszukania oraz zaatakowania wykrytego celu. Ma być też zdolny do działania bez wyrzutni pneumatycznej, a ponadto konstruktorzy mają uwzględnić możliwość integracji systemu (być może z wyrzutnią) na pojazdach opancerzonych.

Co ciekawe, kilka tygodni wcześniej w biuletynie Chińskiej Akademii Nauk pojawił się materiał na temat „naziemnego bezzałogowego systemu powietrznego”, jaki miałby powstać w ramach Projektu Sokół. Opublikowane materiały wskazują, że to Warmate, opracowany przez polski koncern Grupa WB, wyznacza standardy w tej klasie uzbrojenia. Podkreślono, że Warmate to nie tylko samobójczy aparat z głowicą bojową (amunicja krążąca), lecz cały system obejmujący różne typy bezzałogowców (Warmate, Warmate 2…) i różne typy głowic (także obserwacyjne). Spekulacje na temat ewentualnego zakupu licencji na Warmate, jaką polska firma mogłaby sprzedać do Republiki Chińskiej, są prawdopodobnie nieuzasadnione. Producent nie komentuje tych spekulacji, a ponadto tego typu transakcja byłaby utrudniona ze względu na brak oficjalnych stosunków dyplomatycznych na linii Warszawa-Tajpej. Ponadto wydaje się, że tego rodzaju pomoc nie jest niezbędna chińskim inżynierom, którzy niedawno opracowali znacznie większą amunicję krążącą typu Jian Xiang czy nieco większą od Warmate (przypominającą gabarytami nieco Warmate 2) amunicję krążącą typu Fire Cardinal. Być może ta ostatnia będzie punktem wyjścia do prac nad „Sokołem”.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: WOT
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc