Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ATMACA przyjęty do uzbrojenia

Montaż kontenera transportowo-startowego na pokładzie korwety Kınalıada (F-514). Fot. TDK

29 marca na pokładzie korwety Kınalıada (F-514), czwartego i zarazem najnowszego okrętu typu Ada, Tureckich Sił Morskich, zainstalowano kontenery transportowostartowe nowych pocisków przeciwokrętowych.

Dzień ten ma dla Turcji symboliczne znaczenie, wraz z przyjęciem na uzbrojenie rodzimego systemu przeciwokrętowego (Milli Gemisavar Füzesi) ATMACA opracowanego i produkowanego przez Roketsan, kraj ten przestaje być zależny od amerykańskiego systemu RGM-84 Harpoon. System ten stanowi bowiem podstawowy oręż ofensywny wszystkich okrętów Türk Deniz Kuvvetleri, bez względu na ich wielkość. Nie bez powodu właśnie ten okręt został pierwszym nosicielem nowych pocisków. To na jego pokładzie realizowano bowiem wszystkie próby oraz certyfikację.

Prace nad opracowaniem krajowego pocisku przeciokrętowego zainicjowano w 2009 roku, kiedy to Departament Przemysłu Obronnego SSM (Savunma Sanayii Müsteşarlığı) podpisał umowę z koncernem Roketsan. Właściwe prace nad przyszłym ATMACA rozpoczęto jednak dopiero w 2012 roku. Pierwsze odpalenie pocisku z wyrzutni zainstalowanej na lądzie odbyło się w marcu 2017 roku, a z pokładu okrętu (F 514) 3 listopada 2019 roku. 1 lipca 2020 roku po raz pierwszy pocisk, wyposażony w głowicę telemetryczną, trafił tarczę oddaloną o ponad 200 km. Zwieńczeniem prób było wykonanie strzelania bojowego do prawdziwego okrętu, które zrealizowano w czerwcu 2021 roku. Celem był wycofany ze służby 31 marca 2017 roku okręt ratowniczy Işin (A-589).

Wymiary oraz masa startowa pocisku w zależności od wersji (odpalanej z platformy morskiej czy też powietrznej) wynoszą odpowiednio 4,3 i 5,2 m długości, 35 cm średnicy (rozpiętość skrzydeł to 1,4 m) oraz masa 750 i 890 kg. Masa głowicy bojowej w wersji morskiej wynosi 220 kg a zasięg 220–250 km (oficjalne katalogi podają +220 km). Może atakować cele lądowe o znanych współrzędnych. Napęd stanowi turboodrzutowy silnik Kale-Arge KTJ-3200 o ciągu 3200 N, który zapewnia uzyskanie wysokiej prędkości poddźwiękowej Ma=0,95. Pocisk w trakcie dolotu w rejon przebywania celu naprowadzany jest z wykorzystaniem kombinacji układów: inercyjnego, nawigacji satelitarnej GPS wspieranych przez wysokościomierz barometryczny oraz radiolokacyjny. W fazie ataku aktywowana jest główka radiolokacyjna. Dzięki niewielkiej średnicy oraz małej wysokości lotu pocisku jego odpowiednie szybkie wykrycie i zneutralizowanie może być problematyczne. Przez cały czas lotu możliwe jest wprowadzenie korekt trasy lub zmiana rejonu położenia celu. Możliwe jest także wykonanie przez pocisk ponownego ataku w tym celu wykorzystywane jest opracowane przez Meteksan Defense taktyczne łącze danych o nazwie KEMENT.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc