Grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała 9 grudnia o zawarciu umowy z nieujawnionym kontrahentem zagranicznym na dostawę dwóch zestawów systemu przeciwlotniczego Skynex. Wartość zamówienia to ok. 182 mln EUR, a termin dostawy sprzętu określono na początek 2024 r. Dodatkowo, podpisano z tym samym odbiorcą list intencyjny o zakupie samochodów ciężarowych RMMV HX, który w przypadku złożenia formalnego zamówienia będzie miał wartość ok. 12 mln EUR. Samochody mają posłużyć jako nośniki elementów systemu Skynex.
Skynex w obecnie dostępnej postaci integruje: systemy artyleryjskie Revolver Gun Mk3 z 35 mm armatami rewolwerowymi KDG, o szybkostrzelności 1000 strz./min, wykorzystujące amunicję AHEAD z programowalnym rozcaleniem, stanowisko dowodzenia CN-1 i stację radiolokacyjną X-TAR3D. Skynex jest promowany jako rozwiązanie do skutecznej walki z niewielkimi celami powietrznymi na bliskich dystansach, także z amunicją lotniczą, bezzałogowcami, pociskami manewrującymi i celami RAM, szczególnie w takich scenariuszach działań, gdy nieefektywne bądź nieopłacalne jest użycie kierowanych pocisków rakietowych. W przyszłości, dzięki otwartej architekturze, planowana jest rozbudowa Skynexa poprzez integrację nowych czujników optoelektronicznych i radiolokacyjnych, a także efektorów w postaci systemów zakłóceń aktywnych, pocisków kierowanych oraz laserów.
Do poziomu Skynexa możliwa jest także modernizacja starszych systemów Skyguard ze zdwojonymi 35 mm armatami GDF009.
Pierwszym odbiorcą systemu Skynex były Siły Powietrzne Emiratu Kataru, które zamówiły dwie baterie systemu Skynex, każda z: czterema armatami Revolver Gun Mk3 w odmianie HLP (Hook-Liftable Platform) na platformach podkontenerowych, jednym stanowiskiem dowodzenia CN-1 i jednym radarem XTAR-3D. Fakt odbioru tego systemu ujawniono na początku października br., przy okazji ćwiczeń „Shield 6 (Skynex)”
https://www.youtube.com/watch?v=F8NXj3MLpKc
Film: Ministerstwo Obrony Emiratu Kataru.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Co na to PIT RADWAR posiadacz licencji Örlikon’a na armaty KDA35, których rozwiniecie jest użyte w tym systemie Rheimetal’a (obecny właściciel Örlikon’a)? Te armaty w niemieckim systemie Gepard zaskakująco dobrze sprawdzają się na Ukrainie. W przeciwieństwie do postsowieckich armat 23 mm., nadal zamawianych przez polskie wojsko.