14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej utworzyła tzw. Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców. Żołnierze wspierają punkt informacyjny i punkt recepcyjny w Szczecinie utworzone dla osób, które przybyły do naszego regionu z ogarniętej wojną Ukrainy.
Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców (GWRU) powstała na wniosek wojewody zachodniopomorskiego skierowany do Ministra Obrony Narodowej. Tworzy ją pluton żołnierzy 14. ZBOT - ochotników, wyselekcjonowanych i powołanych w celu niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy. Posiadają oni specjalne kwalifikacje do pracy z ludźmi, z tzw. „miękkimi” umiejętnościami. To m.in. pedagodzy, nauczyciele o specjalnościach np. pedagogiki specjalnej czy socjoterapii, a także ratownicy, wielu z żołnierzy to kobiety. Nauczyciele mają już doświadczenie w pracy z ukraińskimi dziećmi, gdyż w klasach, które uczą na co dzień są uczniowie z Ukrainy.
Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców ruszyła w czwartek, po rekonesansie, który odbył się dzień wcześniej wraz z przedstawicielami wojewody zachodniopomorskiego. Żołnierze rozpoczęli pracę w dwóch punktach. Pierwszy znajduje się na dworcu PKP Szczecin Główny, gdzie mieści się centrum informacyjne dla uchodźców. To tam trafiają uchodźcy przybywający do Szczecina m.in. pociągami z Przemyśla. Czekają tam na nich wolontariusze i żołnierze. Uchodźcy mogą już na dworcu liczyć na posiłek regeneracyjny i ciepły napój, są tam informowani o swoim statusie i kierowani dalej. Pracuję z nimi żołnierze, którzy organizują czas dzieciom, ratownik i łącznicy. Z centrum informacyjnego na dworcu część uchodźców trafia do tzw. punktu recepcyjnego, który znajduje się przy al. Piastów. Mogą tam zjeść, odpocząć, przespać się, wykąpać, wypełniają dokumenty związane z ich statusem. Punkt recepcyjny jest dla nich jednak tylko miejscem tymczasowym, osoby, które nie mają gdzie pójść dalej trafiają następnie do ośrodków dla uchodźców rozlokowanych w różnych miejscowościach naszego województwa.
W punkcie recepcyjnym przy al. Piastów służą uchodźcom żołnierze którzy wspierają rodziców poprzez animowanie czasu ich dzieci, oraz łącznicy ze znajomością języka ukraińskiego.
Żołnierze są w obu punktach całą dobę i będą służyli tam tak długo, jak będzie potrzeba.
W ramach GWRU 14. ZBOT powołała także grupę, która w razie potrzeby służyć będzie do rozładunków i transportu darów dla uchodźców.
- Odpowiadamy na potrzeby, jesteśmy elastyczni. Jeśli będzie taka konieczność, grupa wsparcia może zostać rozbudowana - mówi dowódca 14. ZBOT płk Tomasz Borowczyk. - Służymy społeczności Pomorza Zachodniego i już niejednokrotnie dowiedliśmy, że można na nas liczyć. Aktywność GWRU to kolejne zadanie dla naszego regionu. -dodaje płk Borowczyk.
Takie grupy powstają jednocześnie przy wielu brygadach WOT w całym kraju. Żołnierze 14. ZBOT angażują się w pomoc uchodźcom także indywidualnie, wspierając zbiórki, które np. odbywają się w szczecińskich parafiach w ramach działań Caritas.
14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej wraz z żołnierzami zawodowymi liczy ponad 900 osób. Jej żołnierze znajdują się obecnie w gotowości, aby w ciągu 12 godzin stawić się w tzw. trybie natychmiastowego stawiennictwa w jednostce. Taki status ma obecnie większość brygad WOT.
Źródło: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu