Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumunia zwiększy wydatki obronne

Rumunia zwiększy udział wydatków obronnych w PKB o ¼ ‒ do 2,5%. Na zdjęciu elementy pierwszej jednostki ogniowej systemu Patriot przejęte przez Rumunię we wrześniu 2020 r. Fot. Ministerstwo Obrony Rumunii/Bogdan Pantilimon.

1 marca prezydent Rumunii Klaus Johannis zapowiedział, że jego państwo zwiększy udział wydatków obronnych w PKB z 2% do 2,5%.

Jest to odpowiedź na wyzwania, jakie wg rumuńskich władz stwarza rosyjska agresja na Ukrainę. Jego zdaniem „obecny kryzys pokazał, że ze strategicznego punktu widzenia Rumunia potrzebuje nowych działań zarówno w sferze obronnej, jak i energetycznej”. Zapowiedział, że Bukareszt nie tylko zwiększy wydatki obronne o 1/4, ale również osiągnie niezależność energetyczną, za sprawą inwestycji przede wszystkim w elektrownie jądrowe i odnawialne źródła energii. Niestety, Johannis nie podał, w jakim czasie ma dojść do wzrostu wydatków obronnych w PKB, ani kiedy Rumunia stanie się samowystarczalna energetycznie, czy też przynajmniej niezależna od nośników energii kupowanych w Federacji Rosyjskiej.

Już teraz Rumunia jest jednym z prymusów, według kryteriów przyjętych przez NATO, jeśli chodzi o udział wydatków obronnych w PKB. Budżet bukaresztańskiego resortu obrony na 2022 r. miał sięgać 2% PKB (co jest wartością zarówno wymaganą przez NATO, jak i rzadko osiąganą przez członków Sojuszu Północnoatlantyckiego), co ma przekładać się na ok. 6 mld USD. Warto dodać, że Rumunia zainicjowała znaczące zwiększanie budżetu obronnego po pierwszej inwazji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 r., a dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarczemu wartość środków przeznaczonych na siły zbrojne wzrosła od 2016 r. o 55%.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc