Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pakistan oficjalnie wdraża do służby nowe nabytki

Marynarka Wojenna Pakistanu oficjalnie wdrożyła do służby swoje nowe nabytki: fregatę Tughril (F-261) oraz dziesięć (używanych) śmigłowców Westland Sea King. Fot. US Navy

24 stycznia w Karaczi odbyła się uroczystość formalnego przyjęcia do służby w Marynarce Wojennej Pakistanu nowych nabytków zakupionych w Katarze oraz Chinach. Mowa o wielozadaniowych śmigłowcach Westland Sea King oraz fregacie rakietowej Tughril (F-261).

W przypadku wiropłatów, dziesięć maszyn zostało zakupionych w lipcu ubiegłego roku z nadwyżek sprzętowych lotnictwa wojskowego Kataru. Ich dostawy rozpoczęły się od września – pięć z nich jest skonfigurowanych w wariancie wielozadaniowym/transportowym, a pozostała piątka w wariancie ZOP/ZON (z możliwością przenoszenia i wykorzystania dwóch przeciwokrętowych pocisków MBDA Exocet). Śmigłowce trafiły do 111. Eskadry lotnictwa morskiego. Możliwość sprzedaży starych wiropłatów była możliwa dzięki rozpoczęciu dostaw fabrycznie nowych maszyn, które Katar zamówił w Europie (Leonardo AW139 oraz NHIndustries NH90NFH/TTH). W strukturach lotnictwa morskiego Pakistanu śmigłowce Sea King były już wykorzystane m.in. w listopadowych ćwiczeniach z US Navy.

Fregata Tughril (F-261) jest pierwszą z serii czterech jednostek typu 054A/P zamówionych przez rząd w Islamabadzie w Chińskiej Republice Ludowej. Formalna uroczystość wcielenia do służby odbyła się 8 listopada w Szanghaju. Pakistan zamówił pierwszą parę fregat w 2017 roku. Rok później zamówił kolejną. Całą czwórkę buduje stocznia Hudong–Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju, wchodzącą w składy China State Shipbuilding Corporation. Fregaty typu 054A/P będą największymi nawodnymi jednostkami bojowymi Marynarki Wojennej Pakistanu. Są to jednocześnie pierwsze eksportowe okręty tego typu. Mają 4050 ton wyporności i 134 m długości. Załoga składa się z 165 osób, a zapas paliwa pozwala na przepłynięcie 8000 mil morskich. Uzbrojenie obejmuje pociski przeciwlotnicze, przeciwokrętowe, a także uniwersalną artylerię i wyrzutnie lekkich torped. Dodatkowo na rufie znajduje się przestrzeń dla wielozadaniowego śmigłowca pokładowego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc