Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czwarta pakistańska korweta typu Jinnah w budowie

W Karaczi rozpoczęto palenie blach do budowy czwartej korwetę typu Jinnah. Fot. Marynarka Wojenna Pakistanu

15 czerwca w stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works w Karaczi odbyła się uroczystość uruchomienia procesu palenia blach do budowy czwartej i jednocześnie ostatniej korwety wielozadaniowej, bazującej na tureckim typie Ada, zamówionej przez Islamską Republikę Pakistanu.

Zgodnie z warunkami umowy dwie jednostki są budowane w Turcji, a druga para w Pakistanie na mocy umowy o transferze technologii. Cała czwórka ma znaleźć się w linii do końca 2025 roku. W bieżącym roku zaplanowano wodowanie pierwszej z nich, która jest budowana w İstanbul Naval Shipyard. W przypadku pary, którą ma powstać w Karachi Shipyard & Engineering Works, stępkę pod pierwszą z licencyjnych jednostek położono 25 października 2020 roku.

W strukturach Marynarki Wojennej Pakistanu korwety typu Jinnah, będące modyfikacją tureckiego typu Ada, powstałego w wyniku programu MİLGEM, będą stanowić uzupełnienie dla czterech większych fregat rakietowych typu 054AP (budowanych w Chińskiej Republice Ludowej) i czwórki podobnej wielkości, ale mniej zaawansowanych technicznie fregat typu Zulfiquar (trzy wyprodukowano w ChRL, ostatnią na licencji w Pakistanie). W przypadku wersji dla Pakistanu zmiany mają objąć układ napędowy, który będzie składać się wyłącznie z silników wysokoprężnych. Modyfikacji ma ulec także zestaw uzbrojenia oraz inna będzie konfiguracja pokładu śmigłowcowego wraz z hangarem. Jednostki zostaną uzbrojone w system przeciwlotniczy MBDA Albatros NG, który obejmuje pociski MBDA CAMM-ER. Dla programu MİLGEM, a w szczególności korwet wielozadaniowych typu Ada, sukces na rynku pakistańskim nie jest jedynym. W 2020 roku doszło do podpisania umowy pomiędzy Turcją a Ukrainą w sprawie zakupu licencji i transferu technologii związanej z budową tych jednostek na terenie tego drugiego kraju. Mają być budowane przez stocznię Sudnobudiwnyj zawod „Okean” w Mikołajowie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Czwarta pakistańska korweta typu Jinnah w budowie”

  1. Mają dobre tempo i modernizacja idzie pełną parą. Niestety nie to co u nas, gdybyśmy mieli porządne ekipy rządzące a nie niszczące kraj to mielibyśmy obecnie już komplet( plan był 6 lub 7 sztuk) nowoczesnych korwet Meko A-100 zbudowanych na licencji w kraju a to rozwój przemysłu stoczniowego i spore kompetencje do budowy nieco większych jednostek.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc