Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rozpoczęła się realizacja umów warunkowych na zakup armatohaubic K9 i modułów wyrzutni K239

2 grudnia w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyła się konferencja prasowa podsekretarza stanu w MON Pawła Bejdy i szefa Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artura Kuptela dotycząca modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Fot. Andrzej Kiński

2 grudnia w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyła się konferencja prasowa podsekretarza stanu w MON Pawła Bejdy i szefa Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artura Kuptela dotycząca modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Najważniejsza informacja podana w jej trakcie dotyczyła uruchomienia 27 listopada przez Bank Gospodarstwa Krajowego linii kredytowej o wartości 4 mld EUR, dzięki czemu możliwa stała się realizacja wykonawczych umów warunkowych, zawartych 1 grudnia 2023 r. i 25 kwietnia 2024 r. z południowokoreańską firmą Hanwha Aerospace. Przypomnijmy, że chodzi o: zamówienia na dostawę 152 armatohaubic samobieżnych K9 (sześciu K9A1 i 146 głębiej spolonizowanych K9PL), pakietu szkoleniowego i logistycznego oraz kilkudziesięciu tysięcy kompletów amunicji kal. 155 mm w latach 2025‒2027, o wartości 2,6 mld USD netto (ok 10,3 mld PLN), ponadto zostać ma przekazana dokumentacja techniczna, ustanowiony potencjał przemysłowy w wojsku i przemyśle obronnym umożliwiający realizację prac obsługowych, remontowych i modernizacyjnych oraz produkcję w podmiotach polskiego przemysłu obronnego wybranych elementów konstrukcyjnych armatohaubicy, a potencjalnie także produkcji modułowych ładunków miotających; a także 72 modułów wyrzutni K239 Chunmu, pozwalających na skompletowanie wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, kilku tysięcy pocisków CGR-080, a także transferu technologii produkcji wyrzutni do Polski (60 ma powstać w Hucie Stalowa Wola S.A.) w latach 2026-2029, o wartości 1,6 mld USD netto (ok. 6,5 mld PLN). W chwili ich podpisania resort obrony nie miał zagwarantowanych środków finansowych na ich realizację, choć zakładał ich rychłe uzyskanie. W przypadku pierwszej z umów przyszło na to czekać ponad roku, drugiej – ponad siedem miesięcy. Zwłoka w wejściu umów w życie ma w żaden sposób nie wpłynąć na termin ich realizacji.

Poinformowano m.in. o formalnym wejściu w życie, podpisanej 25 kwietnia br., drugiej umowy wykonawczej na dostawę modułów wyrzutni rakietowych K239, które wykorzystuje system rakietowy Homar-K. Fot. 1. Mazurska Brygada Artylerii

Trwają przygotowania do podpisania z Hanwha Aerospace trzeciej umowy wykonawczej dotyczącej systemu Homar-K, tym razem określającej zasady dostaw kierowanych pocisków rakietowych CGR-080 w oparciu o potencjał ustanowiony w kraju. Hanwha Aerospace nawiązała w tym celu współpracę z Grupą WB.

Minister Bejda poinformował też o stanie realizacji pierwszych umów wykonawczych na dostawę dział K9 i modułów K239. Ta pierwsza, zawarta 26 sierpnia 2022 r., przewidywała dostawę w latach 2023‒2026 212 dział K9A1 (36 wcześniej wyprodukowanych w wersji K9 i zmodernizowanych do standardu A1 oraz 176 K9A1 bieżącej produkcji). Wartość tej umowy wyniosła 2,4 mld USD netto (ok. 9,8 mld PLN). Druga została podpisana 4 listopada 2022 r. i dotyczy dostawy w latach 2023‒2027 218 modułów wyrzutni K239 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków CGR-080 i 600 mm KTSSM/CTM-290 (zasięg 290 km) i wsparciem technicznym producenta. Wartość umowy wynosi 3,55 mld USD netto (ok. 14,5 mld PLN).

Jeśli chodzi o działa K9A1 do końca listopada do Polski dotarło już 120, a kolejnych kilkanaście jest w drodze, a statek je wiozący powinien zawinąć do jednego z polskich portów jeszcze w tym roku. W przypadku modułów wyrzutni K239 do Polski dostarczono ich 66, a z ich wykorzystaniem skompletowano dotąd 35 wyrzutni Homar-K. W przypadku modułów wyrzutni Hanwha Aerospace wyprzedziła zapisany w umowie harmonogram dostaw, bowiem osiem dostarczonych w listopadzie br. modułów pochodziło z przyszłorocznej puli, podobnie jak następny, liczący sześć modułów, także będący w drodze transport, który trafić ma do Polski jeszcze w grudniu br.

Minister Bejda i gen. Kuptel poinformowali także o zatwierdzeniu 29 listopada umowy LOA z administracją Stanów Zjednoczonych w ramach Foreign Military Sales na dostawę 232 kierowanych pocisków „powietrze-powietrze” RTX AIM-9X Block II Sidewinder w latach 2028‒2030 o wartości 175 mln USD netto (714 mln PLN). Paweł Bejda uszczegółowił też informacje na temat zamówionej w tym roku partii pocisków kierowanych „powietrze-powietrze” średniego zasięgu RTX AIM-120C-8 AMRAAM z terminem dostawy w latach 2029‒2033. Wcześniej była mowa o „kilkuset” pociskach o wartości ok. 850 mln USD (ok. 3,47 mld PLN), obecnie dowiedzieliśmy się, że będzie ich dokładnie 445.

Jeszcze w tym roku planowane jest zawarcie umowy LOA na kolejny typ precyzyjnego uzbrojenia lotniczego, dającego Siłom Powietrznym „nowe możliwości”. Można spekulować, że chodzi o pociski przełamania obrony powietrznej Northrop Grumman AGM-88G AARGM sprzedaż 360 których Polsce Departament Stanu autoryzował 24 kwietnia br. Wówczas maksymalną wartość transakcji określono na 1,3 mld USD netto (5,3 mld PLN).

W najbliższych tygodniach, być może jeszcze w tym roku, spodziewane jest zawarcie kolejnych umów z polskim przemysłem obronnym m.in. na dokompletowanie dywizjonowych modułów ogniowych 155 mm armatohaubic K9 pojazdami dowodzenia i logistycznymi, a także pierwszej umowy wykonawczej na Nowe Bojowe Pływające Wozy Piechoty Borsuk. Przedłużające się negocjacje z realizatorem drugiej umowy wykonawczej na dostawę 180 czołgów K2PL wraz z 81 wozami wsparcia działań – konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. i Hyundai Rotem Company – sprawiają, że ostatecznie nie ma co liczyć na jej podpisanie w 2024 r. Przedstawiciele MON liczą, że nastąpi to na początku przyszłego roku.

Na przyszły rok zapowiedziano też podpisanie umowy na modernizację i dozbrojenie korwety patrolowej ORP Ślązak, która otrzyma dzięki temu kierowane rakietowe uzbrojenie przeciwlotnicze oraz przeciwokrętowe i stanie się pełnowartościową jednostką bojową – korwetą rakietową.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc