W związku z rozpoczęciem przez Federację Rosyjską inwazji na Ukrainę, 24 lutego br., prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zarządził wysłanie do Niemiec kontyngentu liczącego 7000 żołnierzy.
Większość z nich będzie pochodzić z 1. Brygady Pancernej (1st ABCT), 3. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Stewart w stanie Georgia. Wspierać ich będą różne pododdziały logistyczne i transportowe. Jednocześnie prezydent ogłosił wprowadzenie sankcji finansowych przeciwko Rosji w postaci zamrożenia rosyjskich aktywów w wysokości ok. 1 biliona USD.
Jest to kolejny etap rozbudowy sił NATO, która rozpoczęła się pod koniec stycznia br. Do baz w Europie Środkowo-Wschodniej Stany Zjednoczone skierowały ponad 6 tys. żołnierzy, w tym do Polski 4700 z 82. Dywizji Powietrzno-Desantowej. Kontyngent liczący ok. 1000 żołnierzy z bazującego w Niemczech 2. Pułku Kawalerii oraz 300 żołnierzy z jednostki dowodzenia XVIII Korpusu Powietrzno-Desantowego został na początku lutego wysłany na ćwiczenia do Rumunii. Jednostka ta posiada na uzbrojeniu m.in. kołowe transportery opancerzone typu Stryker. Do Polski i Rumunii zostały wysłane również elementy amerykańskiego 5. Batalionu, 4. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej uzbrojonego w system przeciwlotniczy bliskiego zasięgu typu Avenger. Wkrótce ma zapaść decyzja o ewentualnym wysłaniu do Europy kolejnych 8,5 tys. żołnierzy amerykańskich w ramach sił reagowania NATO. W zwiąku z tym w stan gotowości zostały postawione oddziały w bazie Fort Carson w Colorado oraz Fort Bragg w Karolinie Północnej.
Stany Zjednoczone skierowały na wschodnią flankę NATO w sumie 32 śmigłowce bojowe AH-64E Guardian. 20 AH-64E ze stacjonującej na stałe w niemieckiej bazie Katterbach 12. Brygady Lotnictwa Bojowego zostało przebazowanych do państw bałtyckich (bez podania konkretnej lokalizacji). Do Polski ma przybyć 12 AH-64E z 7. Dywizjonu, 17. Pułku Kawalerii, 1. Dywizji Kawalerii (1st CAV). Stacjonujący na co dzień w bazie Fort Hood w Teksasie dywizjon był wcześniej na ćwiczeniach w Grecji, gdzie operował z bazy Stefanovikeio. Przynajmniej od 20 lutego w Powidzu stacjonują zmiennowirnikowce CV-22B Osprey – prawdopodobnie ze skrzydła operacji specjalnych USAF 352nd SOW – oraz samoloty transportowe specjalnego przeznaczenia MC-130J Commando II.
10 lutego br. sześć myśliwców F-15C i dwa F-15D ze stacjonującego w brytyjskiej bazie RAF Lakenheath dywizjonu myśliwskiego 493rd FS przyleciało do bazy w Łasku. 11 lutego osiem samolotów myśliwskich F-16CM ze stacjonującego w niemieckiej bazie Spangdahlem AB dywizjonu myśliwskiego 480th FS wylądowało w rumuńskiej bazie Fetesti. Dywizjon specjalizuje się w zwalczaniu naziemnych stacji radiolokacyjnych i systemów przeciwlotniczych przeciwnika.
W grudniu 2021 r. USAF wysłały do brytyjskiej bazy RAF Lakenheath 15 samolotów myśliwsko-bombowych F-15E Strike Eagle z dywizjonu myśliwskiego 366th FS, którego bazą macierzystą jest Seymour Johnson AFB w Karolinie Północnej. Od 15 grudnia 2021 r. w rumuńskiej bazie w Campia Turzii stacjonowało sześć F-15E z dywizjonu 366th FS w ramach rozszerzonej, powietrznej operacji policyjnej NATO w rejonie południowym (EAPA-S – Enhanced Air Policing Area – South). 26 stycznia sześć F-15E z przyleciało z Lakenheath do estońskiej bazy Amari, aby tam realizować bałtycką powietrzną misję policyjną (BAP – Baltic Air Policing). Dołączyły one do stacjonujących od 1 grudnia 2021 r. w Amari czterech belgijskich myśliwców F-16AM. 29 stycznia cztery duńskie F-16AM przybyły do litewskiej bazy Siauliai, gdzie dołączyły do czterech polskich F-16C. Myśliwce z Krzesin stacjonują na Litwie od 1 grudnia 2021 r. w ramach misji „PKW Orlik-10”. 14 lutego osiem F-15E z dywizjonu 366th FS przyleciało do Łasku realizując misję USAF tzw. elastycznego przebazowywania bojowego (ACE – Agile Combat Employment).
W ramach wzmocnienia sił lotniczych, 16 lutego do niemieckiej bazy Spangdahlem przyleciało sześć myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II. Należą one do stacjonującego w bazie Hill AFB w Utah dywizjonu myśliwskiego 34th FS. 24 lutego zostały one rozlokowane w trzech wschodnio-europejskich bazach: dwa poleciały do rumuńskiej bazy Fetesti, dwa do estońskiej bazy Amari oraz dwa do litewskiej bazy Siauliai. 24 lutego dwa holenderskie samoloty myśliwskie F-35A wystartowały z bazy Leeuwarden. Towarzyszyły im dwa F-16AM z bazy Volkel. Będą prawdopodobnie stacjonować w Bułgarii, chociaż holenderskie ministerstwo obrony podało jedynie, że „w pobliżu Polski”.
10 lutego do brytyjskiej bazy RAF Fairford przyleciały cztery bombowce strategiczne B-52H Stratofortress. Jest to kolejna, rotacyjna, europejska dyslokacja samolotów bombowych USAF (BTF – Bomber Task Force Europe). Bombowce należą do stacjonującego w bazie Minot AFB w Północnej Dakocie dywizjonu 69th BS, który jest częścią skrzydła bombowego 5th BW. 14 lutego B-52H wykonał długodystansową, trwającą 23,5 godziny misję obejmującą Europę Południową oraz wschodni basen Morza Śródziemnego i Morze Czerwone. 21 lutego B-52H wykonał lot nad Holandią, Niemcami i Polską, docierając w rejon Poznania. W ramach ćwiczeń wylądował w porcie lotniczym Leoš Janáček w czeskiej Ostrawie. Drugi B-52H, który miał brać udział w tej misji, nie wystartował z Fairford z powodu kłopotów technicznych. 24 lutego jeden B-52H wykonał lot nad Morzem Północnym, natomiast drugi przeleciał nad Holandią, Niemcami i wykonał lot patrolowy nad Polską w rejonie na północny-wschód od Warszawy.
17 stycznia trzy niemieckie myśliwce Eurofighter należące do stacjonującego w bazie Neuburg pułku myśliwskiego JG 74 przybyły do rumuńskiej bazy Mihail Kogălniceanu w ramach kolejnej operacji EAPA-S. Dodatkowo, w dniach 18, 19 i 21 lutego dwa F-16CM ze stacjonującego we włoskiej bazie Aviano AB dywizjonu 555th FS USAF wykonywały loty patrolowe z Włoch do Rumunii.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu