Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: IRIS-T jako nowy pocisk dla Sił Powietrznych

Wystawowy egzemplarz pocisku powietrze – powietrze IRIS-T na MSPO 2022. Fot. Adam M. Maciejewski

Na MSPO 2022 spółka Diehl Defence promuje swój pocisk powietrze – powietrze krótkiego zasięgu IRIS-T jako potencjalnie nowy pocisk tej klasy Sił Powietrznych RP, co wiąże się m.in. z planami zakupu nowych bojowych odrzutowców w Republice Korei.

Pocisk rakietowy IRIS-T (InfraRed Imaging System – Tail/Thrust Vector Controlled) to najnowocześniejszy europejskich pocisków powietrze – powietrze krótkiego zasięgu i jeden z najnowocześniejszych zachodnich pocisków tej klasy, zaliczany do ich tzw. 5. generacji. IRIS-T powstał w wyniku międzynarodowej współpracy w ramach konsorcjum firm z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Grecji, Norwegii i Austrii. Jako wyrób eksportowy został także zakupiony przez Brazylię, Arabię Saudyjską, Republikę Południowej Afryki, a ostatnio także przez Węgry. Kolejnym państwem na tej liście będzie Republika Korei, która wybrała IRIS-T do integracji z jej samolotami bojowymi FA-50, wybranym przez Polskę, a także będącym w fazie rozwoju wielozadaniowym KF-21, także potencjalnie budzącym polskie zainteresowanie. W przypadku południowokoreańskich samolotów, ich integracja z IRIS-T zajmie mniej niż dwa lata, więc najpóźniej około połowy 2024 r. powinna być już zakończona. Łącznie jest to osiem różnych samolotów bojowych, w tym także F-16C/D Block 50/52+, a w przyszłości także F-16V. Dotąd wyprodukowano ponad 4100 pocisków IRIS-T.

IRIS-T skonstruowano w założeniu jako pocisk nowej generacji, dający skokowy przyrost możliwości bojowych nad pociskami AIM-9L/M Sidewinder. Stąd IRIS-T łączy bardzo nowoczesny układ aerodynamiczny z długimi wąskimi trapezowymi powierzchniami nośnymi i krótkimi trapezowymi sterami ogonowymi. Ich pracę wydatnie wspomaga wektorowanie ciągu silnika rakietowego, co przekłada się na bardzo wysokie możliwości manewrowe IRIS-T (manewry z przeciążeniami do 60 g). Pod tym względem przewyższa on swoją rynkową konkurencję. IRIS-T to pocisk całkowicie cyfrowy, zintegrowany z nahełmowymi wyświetlaczami. Diehl Defence podkreśla, że termowizyjny układ naprowadzania IRIS-T z matrycą fotodetektorów (tzw. scanning linear array) odznacza się odpornością na systemy przeciwdziałania IRCM/DIRCM. Cel może być uchwycony przez układ naprowadzania pocisku IRIS-T zarówno jeszcze przed jego odpaleniem (Lock-on Before Launch), jak i już po nim (Lock-on After Launch). IRIS-T trafia cel bezpośrednim trafieniem. IRIS-T wyposażono też w dwuzakresowe radiołącze do komunikacji z samolotem-nosicielem. Warto dodać, że lotniczy IRIS-T jest konstrukcyjnie identyczny z przeciwlotniczym pociskiem rakietowym IRIS-T SLS. Lotnicze pociski IRIS-T, które wyczerpały już swój limit startów i lądowań, można jeszcze wykorzystać w funkcji przeciwlotniczych pocisków IRIS-T SLS.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc