Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ministerstwo Obrony Izraela podnosi status prac nad rozwojem sztucznej inteligencji

W Ministerstwie Obrony Izraela powołano Zarząd Sztucznej Inteligencji i Autonomii, który ma nadzorować prace nad perspektywicznymi rozwiązaniami do zastosowań militarnych. Na zdjęciu bezzałogowy wóz bojowy Medium Robotic Combat Vehicle (M-RCV), który rozwija Elbit Systems. Fot. Ministerstwo Obrony Izraela

2 stycznia rząd Izraela powołał odrębny departament w resorcie obrony, zajmujący się nadzorem rozwoju sztucznej inteligencji i systemów autonomicznych.

Nowa komórka organizacyjna otrzymała nazwę Zarząd Sztucznej Inteligencji i Autonomii, a nadzór nad nim sprawować będzie Dyrekcja Badań i Rozwoju Obronnego (DDR&D). Utworzenie i działalność zarządu mają na celu pomoc w takim przekształceniu Sił Obronnych Izraela, aby nadal utrzymywały przewagę nad faktycznymi oraz potencjalnymi przeciwnikami w regionie Bliskiego Wschodu. W najbliższej przyszłości Zarząd Sztucznej Inteligencji i Autonomii ma zgromadzić ekspertów z instytutów badawczych Sił Obronnych Izraela, cywilnych uczelni politechnicznych, przemysłu zbrojeniowego oraz start-upów w celu osiągnięcia wymiernych efektów w zakresie nowych rozwiązań i opracowywania metod ich wykorzystania w działaniach bojowych. Powołanie zarządu ma mieć bezpośredni związek z doświadczeniami z walk w Strefie Gazy i w Libanie na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Dotychczas wojna rozpoczęta w październiku 2023 r. miała pochłonąć życie niemal 900 izraelskich żołnierzy, liczba rannych zaś jest przeszło sześciokrotnie wyższa (dane oficjalne – aut.). Sama operacja wymagała powołania do służby ok. 360 000 rezerwistów, z czego część zwolniono już do domu. Według Sił Obronnych Izraela jest to wielkie obciążenie dla państwa, także w ujęciu finansowym. Intensyfikacja i poprawa koordynacji wysiłków związanych z wdrażaniem nowatorskich rozwiązań w zakresie obronności ma sprawić, że przyszłe operacje wojskowe mają wymagać zaangażowania mniejszej liczby żołnierzy, a być może nawet mniejszych zasobów finansowych. Innymi słowy, częściowa „automatyzacja wojny” ma pozwolić na wzrost efektywności prowadzonych działań i wydatków z nimi związanych, dzięki czemu zredukowane zostaną także straty wśród izraelskich żołnierzy oraz cywilów. Dla niezbyt ludnego państwa jest to ważki argument za inwestycjami w tym kierunku. Według przedstawicieli izraelskiego resortu obrony, przyszłe pole walki ma być zdominowane przez mieszane oddziały złożone zarówno z żołnierzy, jak i różnego rodzaju systemów bezzałogowych, ściśle ze sobą współpracujących.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc