Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izraelska broń dla Czarnogóry

Czarnogóra kupiła izraelskie 120 mm moździerze, dostosowane do montażu na lekkich pojazdach opancerzonych. Fot. Elbit Systems

15 maja izraelska firma Elbit Systems poinformowała o zawarciu umowy z Czarnogórą dotyczącej dostaw uzbrojenia i amunicji.

Kontrakt został zawarty w formacie umowy międzyrządowej, pomiędzy resortami obrony Izraela i Czarnogóry. Umowa zawarta przez Elbit Systems ma wartość ok. 20 mln EUR i obejmuje 120 mm moździerze dostosowane do montażu na lekkich pojazdach opancerzonych w układzie 4×4 (prawdopodobnie moździerze Spear Mk2), wyposażenie treningowe, usługi szkoleniowe w ramach Akademii Elbit-IMI w Izraelu itd. Ze strony izraelskiej porozumienie zatwierdził gen. dyw. (rezerwy) Eyal Zamir, sprawujący funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Obrony Izraela. W podpisaniu umowy wziął udział również dyrektor SIBAT (Dyrekcja Międzynarodowej Współpracy Obronnej w Ministerstwie Obrony), gen. bryg. (rezerwy) Yair Kulas. Ministerstwo Obrony Czarnogóry reprezentował płk Vladan Martic, dyrektor ds. logistyki.

Kulas powiedział, że „jest to trzecia umowa Elbitu z partnerami z Czarnogóry od czasu zacieśnienia stosunków w dziedzinie obronności w 2019 r. i jest wspaniałym wyrazem zaufania dla izraelskiego przemysłu obronnego”. Określił on Czarnogórę jako „wspaniałego partnera i sojusznika Izraela”, który podobnie jak inne państwa europejskie „stoi przed złożonymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa”. Z kolei Yehuda (Udi) Vered, dyrektor generalny Elbit Systems Land, powiedział, że „rozwiązania Elbitu stanowią optymalną odpowiedź na rosnące potrzeby w Europie”, dodając, że firmie „zależy zarówno na dostarczaniu produktów, jak i profesjonalnej obsługi na najwyższym poziomie”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc