Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indie testują pocisk artyleryjski z napędem strumieniowym

Indie pracują nad własnym 155 mm pociskiem artyleryjskim z napędem strumieniowym. Na rysunku zasada działania analogicznego pocisku proponowanego przez Boeinga i Nammo. Rys. Nammo

19 marca lokalne media poinformowały, że testy przechodzi opracowany w Indiach 155 mm artyleryjski pocisk z napędem strumieniowym.

Informację podano podczas seminarium Dowództwa Południowego na temat budowy systemu bezpieczeństwa Republiki Indii. Nad pociskiem pracują wspólnie Indyjski Instytut Technologii w Madrasie i Biuro Projektowe Wojsk Lądowych. Pierwsze testy miały zostać przeprowadzone na poligonie w Balasore. Próba przeprowadzona w lutym miała zakończyć się niepowodzeniem, ale dostarczyła cennej wiedzy, pozwalającej dopracować budowaną obecnie, jakoby już dwunastą wersję pocisku doświadczalnego. Co ważne, pierwsze pociski testowe były wykonane w skali, wykorzystywano bowiem pociski kal. 76 mm. Przeszły one testy ok. pół roku temu na poligonie w Deolali. Test ów również dostarczył danych niezbędnych do zbudowania pełnowymiarowego modelu do testów. Niestety nie ujawniono wyglądu pocisku.

Podobnie jak w przypadku innych podobnych projektów, indyjski pocisk z napędem strumieniowym ma docelowo zapewnić znaczące zwiększenie zasięgu strzału przy zachowaniu kompatybilności z aktualnie istniejącymi działami. Zasięg przy strzale z działa o długości lufy 52 kalibrów może przekraczać 100 km (przy ok. 40 km przy strzelaniu klasycznym pociskiem). Wadą tego rozwiązania jest zmniejszona masa materiału kruszącego i przeważnie ograniczona liczba odłamków.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc