Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Edge Hunter na IDEX 2023

Podczas salonu IDEX 2023 koncern Edge z ZEA zaprezentował nową amunicję krążącą Hunter 2-S. Fot. Miroslav Gyűrösi.

Podczas salonu przemysłu obronnego IDEX & NAVDEX 2023 w Abu Zabi w  Zjednoczonych Emiratach Arabskich, odbywającego się w dniach 20‒24 lutego, lokalny holding EDGE Group zaprezentował nową amunicję krążącą Hunter.

Rodzina Hunter została opracowana przez, należącą do EDGE Group, firmę Halcon. Na IDEX-ie zaprezentowano m.in. system Hunter 2-S, którego zasadniczym efektorem jest znana wcześniej amunicja krążąca Hunter 2, ale w nowej wersji płatowiec został poddany nieznacznym zmianom. Znacznie ważniejsze jest jednak to, że Huntery 2-S mogą prowadzić atak grupowo, w ramach tzw. roju, a więc grupy współdziałających ze sobą bezzałogowych statków powietrznych. Nie wiadomo jak zaawansowany jest projekt, ale jeszcze kilka miesięcy temu producent nie pokazywał zdjęć roju w locie, a jedynie wizje artystyczne. Według producenta program Hunter ma duże znaczenie tak dla przemysłu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jak i dla sił zbrojnych, może bowiem zapewnić zupełnie nowe zdolności w zakresie zwalczania nawet dobrze bronionych za pomocą środków obrony przeciwlotniczej celów. Ma w tym pomóc zarówno masowe użycie amunicji krążącej, jak i wykorzystanie do ich naprowadzania oraz zarządzania współpracą aparatów algorytmów sztucznej inteligencji.

Hunter 2-S odpalany jest z tubowej wyrzutni, umieszczanej w ramach większych, wieloprowadnicowych pakietów. Podczas IDEX 2023 zaprezentowano wyrzutnię z 64 prowadnicami. Można ją zamontować na podwoziu samochodu lub na przyczepie bądź naczepie o odpowiednich wymiarach i nośności. Wydaje się ponadto, że kontener z wyrzutniami można skonfigurować tak, by można go było dzielić na kilka mniejszych, szybkowymiennych modułów (niegdyś firma prezentowała inne wyrzutnie, np. 21-prowadnicową). Hunter 2-S to amunicja krążąca w typowym dla tego typu uzbrojenia układzie aerodynamicznym, z parą skrzydeł z przodu i usterzeniem motylkowym (lub Rudlickiego) na ogonie, w którym znajduje się także elektryczny silnik i śmigło (inaczej pchacza). Płatowiec ma 1,44 m rozpiętości, długość wynosi 1,25 m, a masa startowa ok. 8 kg (być może różni się w zależności od typu zastosowanej głowicy). System sterowania Huntera 2-S ma pozwalać mu na samodzielne wyszukiwanie celów, może też, o ile zachowana jest łączność z operatorem, przekazywać do stanowiska dowodzenia informacje obrazowe zbierane podczas lotu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc