13 stycznia, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zakłady MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej poinformowały o zawarciu pod koniec grudnia ub.r. kolejnej umowy na dostawę amunicji do broni strzeleckiej, a także inwestycjach, które powinny przełożyć się na zwiększenie skali produkcji kluczowych dla spółki wyrobów.
O umowie na dostawę amunicji 12,7×99 mm już informowaliśmy Amunicyjne umowy Agencji Uzbrojenia. Została ona zawarta z Agencją Uzbrojenia 20 grudnia 2024 r. i dotyczy dostawy ponad miliona sztuk nabojów kilku typów – do wielkokalibrowych karabinów maszynowych WKM-B i karabinów wyborowych – w latach 2025‒2027. Wartość zamówienia to ok. 90 mln PLN brutto. Obecnie w ofercie MESKO S.A. jest dziewięć typów takiej amunicji – bojowej i ćwiczebnej (M33 w wykonaniach standardowym i snajperskim, MP NM140 w wykonaniach standardowym i snajperskim, MP-T NM160 w wykonaniu standardowym, AP-S NM173 w wykonaniu standardowym, ćwiczebna SG-T, ćwiczebna RR-T i ślepa).
W obszarze jakości i terminowości zawsze stosujemy najwyższe standardy, by nasze wyroby spełniały oczekiwania zamawiającego. Dostawy amunicji i sprzętu na potrzeby Sił Zbrojnych RP mają dla MESKO priorytetowe znaczenie. Takie kontrakty to również wielka odpowiedzialność związana z uczestnictwem w procesie wzmacniania potencjału obronnego polskiej armii, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie militarnego bezpieczeństwa Polski ‒ podkreśliła Renata Gruszczyńska, prezes zarządu MESKO S.A.
Także pod koniec grudnia ubiegłego roku Agencja Uzbrojenia zamówiła w MESKO S.A. 79 kompletów makiet gabarytowo-masowych przenośnych przeciwlotniczych zestawów-rakietowych Piorun. Odzwierciedlają one w pełni masę i gabaryty PPZR, ale pozbawione są cech bojowych. Wykorzystywane będą w pododdziałach OPL w procesie szkolenia strzelców-operatorów. Wartości umowy nie podano, ale można ją szacować na kilka milionów złotych brutto. Finalizacja dostaw ma nastąpić do października 2027 r.
Spółka MESKO S.A. poinformowała także o decyzji o zakupie nieruchomości pod Warszawą w celu zwiększania mocy produkcyjnych oddziału w Lubiczowie w zakresie zespołów do PPZR Piorun. Ma to związek z rosnącym zapotrzebowaniem na te zestawy, które potwierdziły swoją skuteczność w warunkach wojny na Ukrainie. Poza Siłami Zbrojnymi RP, Pioruny zamówiły m.in. także: Stany Zjednoczone, Norwegia, Estonia, Łotwa, Gruzja, Mołdawia, ich zakup planuje Litwa, a w październiku 2023 r. o ich wyborze poinformowała Słowacja, choć umowy do dziś nie zawarto.
Z kolei z rozwojem skali produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm, w celu osiągnięcia wydajności ok. 100 000 kompletów rocznie, związane są inwestycje w nieruchomości w Kraśniku. Tamtejszy oddział spółki ze Skarżyska-Kamiennej produkuje m.in. skorupy pocisków granatów artyleryjskich i moździerzowych. Od Fabryki Łożysk Tocznych – Kraśnik S.A. zakupiono nieruchomość, składających się z trzech działek o łącznej powierzchni ok. 1,53 ha, które przylegają do terenie MESKO S.A. Oddział w Kraśniku. Zakupione nieruchomości zawierają niezbędną infrastrukturę przemysłową, która przyspieszy uruchomienie nowej linii produkcyjnej. W 2024 r. MESKO S.A. dostarczyło pierwszą partię korpusów do amunicji 155 mm.
W komunikacie poinformowano także o rekordowym przychodzie w historii spółki – sięgnął on wartości 1,6 mld PLN, a więc był on o ponad 55% większy niż analogiczny wskaźnik w 2023 r.
Złożyło się na to kilka istotnych czynników, m.in. systematyczny wzrost produkcji PPZR Piorun, planowa produkcja wyrobu [amunicji pośredniej – przyp. aut.] 5,56×45 z pociskiem z rdzeniem stalowym, wyprodukowanie i odebranie badań poligonowych pierwszej partii korpusów pocisków amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm do AHS Krab, współpraca międzynarodowa przy tworzeniu polskiego potencjału produkcji ładunków modułowych do amunicji 155 mm, wprowadzenie przez zarząd modelu strategicznego zarządzania i olbrzymie zaangażowanie wszystkich pracowników Spółki w celu realizacji podpisanych umów ‒ skomentowała wyniki finansowe firmy Renata Gruszczyńska.
Andrzej Kiński na podstawie komunikatu MESKO S.A.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu