Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Konferencja Protecting Our Citizens

Konferencję uroczyście otworzył rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK. Fot. Bartłomiej Kucharski

W dniach 5-6 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbywa się konferencja Protecting Our Citizens: Comparative Insights into European Civil Defence Systems (Ochrona naszych obywateli: porównawcze spojrzenie na europejskie systemy obrony cywilnej).

Pierwszy dzień konferencji zaczął się od uroczystego otwarcia wydarzenia, przeprowadzonego przez dr. hab. prof. Bernarda Ziębickiego, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego, jak również przez przedstawicieli pozostałych organizatorów: Instytutu Studiów Strategicznych i Konrad Adenauer Stiftung. Po nim nastąpiła otwarta dyskusja pt. „Zaangażowanie cywilów w obronę: współczesne modele i ich implikacje dla bezpieczeństwa”, moderowana przez dr Agatę Mazurkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po otwarciu wydarzenia przeprowadzono szereg paneli dyskusyjnych, w tym z udziałem gości zagranicznych, przedstawicieli Wojskowej Akademii Technicznej itp. Wśród paneli dyskusyjnych wskazać można:

  1. Analiza obrony cywilnej: porównawcze spojrzenie na strategie bezpieczeństwa narodowego w Finlandii, Niemczech i Norwegii (nt. koordynacji między obroną cywilną a siłami zbrojnymi, praktyką w tym względzie w Norwegii, Finlandii, Niemczech i innych państwach członkowskich NATO oraz o roli agencji rządowych i organizacji pozarządowych w obronie cywilnej). Podczas panelu przedstawiciele odpowiednich instytucji zagranicznych zaprezentowali szczegóły dotyczące pracy systemu obrony cywilnej w poszczególnych państwach.
  2. Zalety i pułapki fińskiego kompleksowego modelu bezpieczeństwa. Paneliści przedstawili szczególne cechy fińskiego modelu obrony cywilnej wraz ze wskazaniem jego zalet i wad.
  3. Edukacja w działaniu: przygotowanie polskiego społeczeństwa do współczesnego krajobrazu bezpieczeństwa. Zaprezentowano kluczowe zagadnienia z zakresu edukacji w obszarze cywilnej na różnych etapach nauki szkolnej wraz z nowymi i postulowanymi rozwiązaniami.
  4. Zależności pomiędzy obroną cywilną a systemem zarządzania kryzysowego i ochrony infrastruktury krytycznej. Przedstawiono zagadnienia związane z obiektami infrastruktury krytycznej wraz z omówieniem znaczenia ich ochrony na czas konfliktu zbrojnego.
  5. Jak chronić dobra kultury (nt. międzynarodowej współpracy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w strefach konfliktów, szkolenia personelu do działań związanych z ewakuacją dóbr kultury oraz różnicy w działaniu w czasie kryzysu oraz wojny)? Zaprezentowano rolę ochrony i ewentualnej ewakuacji dóbr kultury materialnej i niematerialnej, jak również zwierząt domowych i gospodarskich, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia wojny na Ukrainie.

Licznie zgromadzeni paneliści prezentowali i omawiali różne zagadnienia związane z wybranymi aspektami ochrony cywilnej. Fot. Bartłomiej Kucharski

Nie zabrakło również prezentacji multimedialnych na temat roli budownictwa ochronnego w obronie cywilnej, z udziałem Aleksandra Fiedorka (prezes stowarzyszenia Instytut Budownictwa Ochronnego) i Bartosza Pacieja (dyrektor ZRB Paciej). Dzień pierwszy zamknięto sesją podsumowującą wydarzenie.

Stosunkowo dużo czasu poświęcono przedstawieniu doświadczeń związanych z ochroną i ewakuacją dóbr kultury. Fot. Bartłomiej Kucharski

Dzień 2. wypełniony został warsztatami związanymi z obroną cywilną. Pierwszy z nich pod tytułem „Jak działa system zarządzania walką i łączności poziomu operacyjnego/taktycznego?” zorganizował Małopolski Urząd Wojewódzki. Kolejny przygotował Zespół Zarządzania Operacyjnego i Ciągłości Działania firmy Tauron Polska Energia S.A. – tytuł warsztatu to „Plan na wypadek zagrożeń i katastrof”. Po drugiej z sesji przewidziano podsumowanie i uroczyste zamknięcie konferencji. Jako organizatory i patroni naukowi wydarzenia wystąpili: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Studiów Strategicznych, Konrad Adenauer Stiftung oraz Miasto Kraków. Patronami honorowymi byli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ambasada Republiki Fińskiej i Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Jedną z kluczowych funkcji systemu ochrony cywilnej jest zabezpieczenie ludności cywilnej przed skutkami ataku zbrojnego. Omówiono to zagadnienie na dwóch panelach poświęconych budownictwu ochronnemu. Fot. Bartłomiej Kucharski

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc