Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kamień milowy szwedzkiego programu Amfbat 2030 [WIDEO]

Rysunek pokazujący ideę zastosowania kutrów artyleryjskich przez jednostki desantowe obrony wybrzeża. Dzięki funkcji Multiple Rounds Simultaneous Impact kuter będzie mógł ostrzelać w ruchu cel większą liczbą pocisków. Fot. FMV

Cykl budowy nowych kutrów artyleryjskich, powstających dla szwedzkich sił amfibijnych w ramach programu Amfibiebataljon 2030, zaliczył wstępny przegląd projektu.

Zakończenie wstępnego przeglądu oznacza, że podstawowy projekt uzbrojonego kutra artyleryjskiego z moździerzem (granatkastarbåt) jest gotowy. W kolejnej fazie określone zostaną szczegóły konstrukcyjne, zaś budowa prototypu powinna rozpocząć się latem 2025 roku.

Drewniana makieta kabiny kutra artyleryjskiego, powstała w celu oceny funkcjonalności. Fot. FMV

Program Amfbat 2030 (Amfibiebataljon 2030, pol. batalion amfibijny na lata 30.) jest realizowany w ramach kilku podprojektów, których celem jest modernizacja wyposażenia jednostek desantowych szwedzkich Försvarsmakten. Jednym z elementów Amfbat 2030 jest opracowanie i produkcja nowych pływających platform artyleryjskich, czyli kutrów ze zintegrowanym systemem lufowym. Wymagania Sił Obronnych obejmują system uzbrojenia, który powinien przede wszystkim zwiększać skuteczność jednostek desantowych w walce z przeciwnikami na lądzie i być w stanie prowadzić ogień pośredni z dużą precyzją podczas ruchu, a także służyć do samoobrony przed bezpośrednimi atakami.

Warto przypomnieć, że już w 2006 roku FMV zakontraktowało w firmie BAE Systems Hagglunds AB integrację wież AMOS (Advanced Mortar System) na dwóch kutrach Stridsbåt. AMOS to 120 mm dwulufowy moździerz automatyczny w wieży, opracowany do montażu na podwoziach kołowych i gąsienicowych. Testy kutrów z moździerzami rozpoczęto w 2011 roku.

Producentem kutrów jest firma Swede Ship Marine AB, z którą umowę na osiem jednostek zawarła FMV (Försvarets materielverk, pol. Agencja Materiałów Obronnych Królestwa Szwecji). Zgodnie z harmonogramem faza produkcyjna ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać do 2027. Wówczas dwie pierwsze jednostki mają być przekazane FMV. Będzie też trwało szkolenie i testy z udziałem zołnierzy Försvarsmakten. Zakończenie dostaw ośmiu kutrów powinno nastąpić w 2028 roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc