15 stycznia grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o zawarciu umowy z Ministerstwem Obrony Republiki Włoskiej na dostawę czterech systemów obrony przeciwlotniczej Skynex.
Według włoskich mediów kontrakt zawarty został z Dyrekcją Uzbrojenia Wojsk Lądowych (Direzione Armamenti Terrestri, DAT) jeszcze 7 stycznia. Wówczas informowano o wartości umowy ok. 400 mln EUR. W komunikacie opublikowanym przez Rheinmetall AG mowa jest o 277 mln EUR. Zawarta umowa dotyczy dostawy czterech systemów, ale na razie zamówiono jeden system o wartości 73 mln EUR, zakup pozostałych trzech, których cenę określono na 204 mln EUR, jest objęty opcją kontraktową. Zlecenie złożono w Rheinmetall Italia S.p.A. (dawniej Oerlikon Contraves S.p.A), jednym z lokalnych oddziałów zbrojeniowego giganta z siedzibą w Düsseldorfie. Notabene włoska spółka jest od lat jednym z kluczowych podwykonawców Rheinmetall Air Defence AG w produkcji systemów obrony przeciwlotniczej, w tym Skynexa. Umowa obejmuje także standardowe pakiety usług dodatkowych, w tym szkolenia i serwis oraz dostawę części zapasowych (podobno na okres 10 lat), a także amunicję.
Włoską konfigurację (system jest modułowy) mają tworzyć: moduł środków wykrywania (sensorów) z radarem X-TAR3D, moduł dowodzenia i kierowania ogniem C2 oraz cztery 35 mm armaty Revolver Gun Mk3. Po raz pierwszy o planach zakupu systemu Skynex przez Włochy lokalne media informowały latem ubiegłego roku.
Dostawa pierwszego systemu, określanego w komunikacie jako pilotażowy, ma nastąpić w drugim kwartale 2026 r., a kolejnych – jeśli opcja zostanie potwierdzona – w ciągu roku 2027.
W perspektywie, artyleryjski system Skynex ma zostać zintegrowany, w ramach systemu Grifo, z systemem rakietowym krótkiego/średniego zasięgu z pociskami MBDA CAMM-ER, gdzie miałby służyć jako system obrony bezpośredniej baterii rakietowych.
Według komunikatu Włochy będą pierwszym państwem NATO, które stanie się użytkownikiem systemu Skynex w pełnym składzie, z 35 mm armatami Revolver Gun Mk3. Wcześniej zawarto umowę z Rumunią na modernizację z wykorzystaniem elementów systemu Skynex czterech baterii artyleryjskiego systemu przeciwlotniczego z armatami GDF-003, które doprowadzone mają zostać do standardu GDF-009 TRE. Wcześniej Rheinmetal Air Defence AG dostarczył dwa systemy Katarowi i dwa Ukrainie. Te ostatnie, wraz z amunicją z programowalnym rozcaleniem, wykazały dużą skuteczność w zwalczaniu różnych typów środków napadu powietrznego, w tym pocisków manewrujących i bezzałogowców uderzeniowych.
Zakup Skynexa to kolejny element zacieśniania współpracy pomiędzy Rheinmetall AG a włoskim wojskiem i przemysłem obronnym. Najważniejszy jest projekt zastąpienia czołgów C1/C2 Ariete i bojowych wozów piechoty Dardo przez wozy KF51 Panther i KF41 Lynx, do realizacji którego powołano spółkę joint venture Leonardo Rheinmetall Military Vehicles z koncernem Leonardo. Rheinmetall AG już ma we Włoszech swoje zakłady produkcyjne i spółki zależne działające na rzecz obronnej części grupy, m.in. Rheinmetall Italia S.p.A. z siedzibą i zakładem w Rzymie oraz RWM Italia S.p.A. z siedzibą w Ghedi koło Brescii i zakładem produkcyjnym w Domusnovas na Sardynii, a także cywilnej ‒ Pierburg Pump Technology Italy S.p.A w Liworno i PPT Italy S.P.A. Lanciano. Łącznie, w pięciu lokalizacjach, Rheinmetall AG zatrudnia we Włoszech ok. 1500 pracowników.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu