Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bundeswehra jeszcze bliżej zakupu Patrii 6×6?

Niemiecki resort obrony miał skierować do firmy Patria Oy zaproszenie do złożenia oferty na sprzedaż ok. 300 kołowych transporterów opancerzonych Patria 6×6. Fot. Patria

9 stycznia niemiecki portal hartpunkt.de poinformował o zaproszeniu fińskiej spółki Patria Oy przez niemiecki rząd do negocjacji w sprawie zakupu kołowych transporterów opancerzonych Patria 6×6 dla Bundeswehry.

Z doniesień niemieckich mediów wynika, że Federalne Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec faktycznie wskazało transporter opancerzony Patria 6×6 jako następcę rodziny pojazdów TPz Fuchs, używanych od 1979 r. W związku z tym spółka Patria Oy miała zostać poproszona o złożenie oferty sprzedaży ok. 300 pojazdów, przy czym docelowe potrzeby Bundeswehry są ponad trzykrotnie większe (np. jako potencjalny nośnik 120 mm moździerza wieżowego). Oferta podobno nie została jeszcze złożona, ale należy się tego spodziewać niebawem. Następnym krokiem będą negocjacje prowadzone z producentem przez Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr). Niemieccy komentatorzy spekulują, że do zawarcia kontraktu może dojść jeszcze przed tegorocznymi wakacjami lub niedługo po nich. Zakup zostałby sfinansowany z tzw. funduszu specjalnego Bundeswehry i zrealizowany w ramach międzynarodowego programu CAVS (Common Armored Vehicle System), którego Niemcy zostały członkiem jakiś czas temu. Wartość transakcji nie jest znana, ale podobno Bundestag otrzymał już projekt zapytania o zgodę na jego realizację – musi o zatwierdzić każde zamówienie o wartości ponad 25 mln EUR.

Wybór fińskiej konstrukcji w okresie redukcji zatrudnienia przez niektóre niemieckie przedsiębiorstwa przemysłowe spotyka się z falą krytyki, i to pomimo tego, że lokalne podmioty brałyby zapewne udział w produkcji wozów. Sprawa ma przez to wydźwięk polityczny, w związku z kryzysem parlamentarnym w Niemczech, który spowodował upadek rządu Olafa Scholza i przyspieszone wybory parlamentarne.

W międzynarodowym programie CAVS uczestniczą obecnie: Finlandia, Łotwa, Szwecja i Niemcy, przy czym tylko te trzy pierwsze państwa zamówiły dotąd lub zadeklarowały wolę zakupu 760 wozów. Niegdyś udziałem w programie zainteresowana była także Estonia.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc