Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

RTX z nową umową na pociski SM-6

Pocisk RTX RIM-174 wystrzelony z rufowej wyrzutni Mk41 niszczyciela typu Arleigh Burke. Fot. US Navy

8 stycznia amerykański koncern zbrojeniowy RTX otrzymał umowę na pełnoskalową produkcję pocisków przeznaczonych m.in. do zwalczania środków napadu powietrznego Standard SM-6 Block IA (RIM-174B Extended Range Active Missile) dla US Navy.

Podpisany kontrakt opiewa na kwotę bazową 333,28 mln USD i ma zostać zrealizowany do października 2027 roku. Jak zdecydowana większość umów zawieranych w Stanach Zjednoczonych, także i ta zawiera dodatkową klauzulę, której wykorzystanie zwiększy wartość o ponad 270%, do 908,14 mln USD. W tym przypadku realizacja umowy zakończyć ma się we wrześniu 2030 roku.

Pociski RIM-174 ERAM opracowano z myślą o zwalczaniu całego spektrum środków napadu powietrznego, poruszających się zarówno z niewielką prędkością (śmigłowce, bezzałogowce), jak i prędkościami super- oraz hipersonicznymi (pociski przeciwokrętowe i balistyczne). Mogą być wykorzystywane dodatkowo do atakowania okrętów nawodnych, a od wersji Block IA (której układ naprowadzania wzbogacono o odbiornik GPS) także do rażenia celów lądowych. W obydwu tych przypadkach ze względu na głowicę bojową o stosunkowej niewielkiej masie ich głównym potencjałem będzie energia kinetyczna.

Pierwsze prace nad tą odmianą pocisków z rodziny Standard ruszyły w 2005 roku, a do uzbrojenia przyjęto ją w marcu 2011 roku. Wstępną gotowość bojową IOC (initial operational capability) pociski w odmianie Block IA uzyskały one w październiku 2019 roku. Pociski SM-6 mają konstrukcję dwustopniową z silnikami na stały materiał pędny i legitymują się masą 1500 kg przy długości kadłuba 6,6 m. Średnica korpusu w wersji Block IA wynosi 34,29 cm, podczas gdy począwszy od Block IB zwiększono ją do 53,34 cm. Rozpiętość stateczników wynosi 1,57 m. Ciekawostką może być fakt wykorzystania w układzie naprowadzania powiększonej główki radiolokacyjnej z pocisków AIM-120C AMRAAM. Pocisk do celu podąża z prędkością Ma=3,5, do wysokości przekraczającej 34 000 m. 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc