4 grudnia w Hotelu Bellotto w Warszawie odbyło się Włosko-Polskie Forum Aeronautyki (Italian-Polish Aerospace Forum). Zorganizowała je ambasada Włoch w Polsce przy wsparciu Włoskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce oraz Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich. Partnerem strategicznym forum była firma Leonardo.
Wydarzenie było okazją dla polskich firm sektora lotniczego i kosmicznego do nawiązania pierwszych kontaktów z ich włoskimi odpowiednikami w branży oraz wymiany doświadczeń. W tym celu organizatorzy stworzyli formułę Speed Business Mixer, polegającą na spotkaniach przy okrągłym stole umożliwiających nawiązanie w krótkim czasie wielu kontaktów biznesowych. W Speed Business Mixer wzięło udział przedstawiciele około 80 wybranych firm z branży lotniczej i kosmicznej.
- To ważny dzień dla relacji polsko-wloskich🇵🇱🇮🇹, szczególnie dla rozwoju polskiego i włoskiego biznesu w sektorze kosmicznym i lotniczym🛰️ - min. @MarcinOciepa, otwierając Italian-Polish Aerospace Forum. pic.twitter.com/t2bym6X1oT
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) December 4, 2019
W wydarzeniu wzięło udział szereg kluczowych dla branży lotniczej i kosmicznej podmiotów np. koncern Leonardo, który jest partnerem strategicznym Forum i zarazem właścicielem zakładów PZL Świdnik. Wśród uczestników znalazło się też między innymi dziesięć włoskich firm i trzy klastry z regionów Piemont, Kampania i Apulia.
To także istotny moment w historii UE🇪🇺, która mocno stawia na rozwój sektora kosmicznego🛰️. PL tez przywiązuje dużą wagę do polityki kosmicznej, realizując w niej cele cywilne i wojskowe - min. @MarcinOciepa pic.twitter.com/pd5ZdFqPTV
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) December 4, 2019
Ze strony instytucjonalnej obecni byli przedstawiciele rządów zarówno Polski jak i Włoch, agencji kosmicznych obu państw, a także Agencji Rozwoju Przemysłu. W Forum wziął udział również przedstawiciel włoskiego zrzeszenia AIAD – Italian Industries Federation for Aerospace. Polski przemysł reprezentowany będzie m.in. przez narodowego lidera sektora lotniczego i zbrojeniowego – Polską Grupę Zbrojeniową, a także największą krajową prywatną firmę branży elektroniki dla wojska i systemów bezzałogowych, czyli Grupę WB. Także instytuty naukowo-badawcze i uczelnie wyższe były reprezentowane na Forum. Instytut Lotnictwa, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Politechnika Warszawska czy Wojskowa Akademia Techniczna, to tylko niektóre z podmiotów, których przedstawiciele będą gościć na wydarzeniu.
W sesji inauguracyjnej przemówienie wygłosił także sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Marcin Ociepa. Obecna była także ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders.
- Podstawowym celem Forum jest stworzenie platformy dla przedsiębiorstw z Polski i Włoch działających w powiązanych ze sobą branżach lotniczej i kosmicznej do wzajemnego poznania się i zawarcia kontaktów, które w przyszłości zaowocują rozwojem współpracy biznesowej z korzyścią dla obu krajów. Ponadto, chcemy także pokazać, że dzięki współpracy na poziomie narodowym i europejskim możliwym jest stworzenie również w Polsce firm, które mogą dołączyć do grona liczących się globalnie podmiotów sektora lotniczo-kosmicznego – podsumował Marco Lupo, prezes Leonardo Poland sp. z o.o.
(ŁP)
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu