W grudniu, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, spółka Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich przekazała zamawiającemu pierwszą partię nowych kołowych transporterów opancerzonych ewakuacji medycznej – KTO WEM – na podwoziu KTO Rosomak. Wozy te trafiły m.in. do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. To pierwsza dostawa WEM-ów od kilkunastu lat, stąd pojazdy te różnią się tych, które weszły do wyposażenia w latach 2009-2011.
Transportery ewakuacji medycznej KTO WEM zostały dostarczone na mocy umowy zawartej pomiędzy Rosomak S.A. i Agencją Uzbrojenia 1 grudnia 2022 r. Określała ona warunki dostawy 29 pojazdów, bazujących na tzw. platformie systemowej. Jej wartość to ok. 450 mln PLN, a dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2024‒2026. Na rok 2024 planowana była dostawa 11 wozów. Jest to pierwsza umowa na dostawę Rosomaków tej wersji od ponad dekady, przypomnijmy, że w latach 2007-2011 ówczesne Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A. (od 2014 r. Rosomak S.A.) wyprodukowały i dostarczyły Siłom Zbrojnym RP 37 WEM-ów w kilku odmianach, które wzięły udział m.in. w misjach polskich kontyngentów wojskowych w Czadzie i Afganistanie.
Wszystkie pojazdy są produkowane od podstaw i otrzymują, podobnie jak inne nowe Rosomaki, silniki Scania DC13 079A o mocy 405 kW/550 KM (z możliwością zwiększenia do 450 kW/612 KM) i automatyczną skrzynią przekładniową ZF 7HP 902 PLUS. Tego oczywiście z zewnątrz nie widać, ale nowe WEM-y łatwo odróżnić od starszych braci po nowym pojazdowym systemie obserwacji i poszukiwania rannych POZOR (dostarczyła go Grupa WB). Jego teleskopowy maszt zamontowany został po lewej stronie przedniej części nadbudówki, obok wymiennika ciepła układu klimatyzacji. Poza tym pojazdy otrzymały standardowy zestaw wyposażenia tej wersji: system wspomagania załadunku noszy, instalację tlenową wraz z przepływomierzami i gniazdami tlenu, instalację elektryczną do zasilania urządzeń medycznych, podstawowy sprzęt ewakuacyjno-ratowniczy do udzielania pomocy medycznej (w przypadku wyposażenia medycznego zastosowano w niektórych przypadkach nowe urządzenia lub ich współczesne wersje).
Podwyższona tylna część kadłuba pojazdu nad przedziałem desantowym, charakterystyczna dla tzw. platformy systemowej, którą wykorzystują także KTO WD, umożliwia szybką ewakuację rannych (w tym trzech w pozycji leżącej) oraz wygodną i ergonomiczną pracę personelu medycznego. Skład załogi stanowią: dowódca wozu, podoficer sanitarny, dwóch sanitariuszy i kierowca-mechanik.
Zasadniczym przeznaczeniem Rosomaka-WEM jest zbiórka rannych z pola walki w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem i ich ewakuacja do rozwiniętych punktów opatrunkowych, a także do udzielanie pierwszej pomocy medycznej, obejmującej zaopatrzenie ran i urazów oraz podtrzymanie i stabilizację podstawowych czynności życiowych przez załogę pojazdu. Wersja WEM zachowała wszystkie walory typowe dla pojazdów rodziny Rosomak, jak: wysoka mobilność taktyczna i strategiczna, zdolność pokonywania przeszkód pływaniem oraz wysoki stopień ochrony wnętrza.
Co najmniej trzy KTO WEM nowej partii trafiły do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z dowództwem w Wesołej, należącej do 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach. 19 grudnia na mediach społecznościowych 1. WBPanc opublikowany został film pokazujący ich wjazd na teren jednostki https://t.co/iK690kdRRX” / X.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu