16 stycznia z Centrum Lotów Kosmicznych, które jest zlokalizowane na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna New Glenn. Był to pierwszy lot powyższej konstrukcji, która docelowo ma stanowić konkurencję dla rozwiązań proponowanych przez SpaceX.
Operacja była przekładana od kilkunastu dni. Ładunek stanowiła platforma serwisowa Blue Ring Pathfinder, która także stanowi prototypowe rozwiązanie – jej głównym zadaniem ma być transport oraz wsparcie eksploatacji satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej, a w przyszłości także poza bliskim obszarem Ziemi.
Start rakiety New Glenn zakończył się pełnym sukcesem, co potwierdziło w praktyczny sposób zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Jak wskazuje firma Blue Origin, właściciel konstrukcji, kluczowym niepowodzeniem była utrata pierwszego stopnia rakiety – zgodnie z planami ten element będzie wielorazowego użytku. Podczas pierwszego lotu utrata nastąpiła podczas wejścia w atmosferę. Zgodnie z planem lądowanie miało nastąpić na pływającej platformie, która oczekiwała na ładunek w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego.
Jak wiadomo, koncepcja wielokrotnego użycia pierwszego stopnia rakiety nośnej jest już praktycznie stosowana przez SpaceX, natomiast w przypadku New Glenn wyzwaniem są rozmiary oraz masa. Start drugiej rakiety zaplanowano na wiosnę bieżącego roku. Rozwój programu jest wynikiem decyzji administracji amerykańskiej pozwalającej na komercjalizację usług – już obecnie Blue Origin dysponuje umowami dotyczącymi wykorzystania rakiet New Glenn do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną ładunków różnego typu. Projekt jest ważny m.in. dla amerykańskiego programu powrotu na Księżyc, a później także wysłania człowieka na Marsa.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu