- Przed chwilą mogliśmy obserwować baterie Patriot, które zostają rozmieszczone wokół lotniska Jasionka, aby chronić nasze i sojusznicze niebo oraz proces dostaw sprzętu na Ukrainę. Jasionka od drugiego dnia wojny stała się głównym hubem pomocy humanitarnej i militarnej. Już niemal od trzech lat ponad 90%, a często nawet 95% pomocy dla Ukrainy, przechodzi przez lotnisko Rzeszów-Jasionka. (…) To bardzo ważne, abyśmy w ramach sojuszu wspierali się wzajemnie i przyjmowali sojuszników najlepiej jak potrafimy. Oni poświęcają swój czas, energię, umiejętności i zdrowie, aby chronić nasze niebo i bezpieczeństwo. Te dwie baterie Patriot, które będą tutaj stacjonować, to ogromny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa Polski i naszej przestrzeni powietrznej. Dziękuję za sojuszniczą deklarację i jej realizację w ramach zobowiązań wobec NATO - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz podczas spotkania z ministrem obrony Niemiec.
23 stycznia br. w Rzeszowie wicepremier W. Kosiniak-Kamysz spotkał się ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem oraz niemieckimi żołnierzami, którzy obsługują baterie rakiet przeciwlotniczych Patriot.
- Polska podejmuje ogromny wysiłek w zakresie modernizacji i rozbudowy armii, przeznaczając w tym roku prawie 5% PKB na te cele. Państwa są bezpieczne, gdy spełnione są trzy zasady: siła społeczeństwa, siła własnej armii i siła sojuszu. Budujemy te trzy filary, jednocześnie wzmacniając relacje sojusznicze z Republiką Federalną Niemiec. Przed nami kolejne wyzwania, w tym rozmowy z naszymi przyjaciółmi z Francji. Przygotowujemy spotkanie krajów „wielkiej piątki”, które mają największy wkład w bezpieczeństwo Europy i pomoc dla Ukrainy. Polska i Europa są dziś bezpieczniejsze dzięki skuteczności NATO. Wolność potrzebuje siły sojuszu, wsparcia i determinacji - mówił wicepremier Kosiniak - Kamysz.
System Patriot naszego zachodniego sąsiada to sojusznicze wzmocnienie ochrony węzła logistycznego w Rzeszowie-Jasionka, gdzie ląduje i dystrybuowana jest dalej pomoc dla Ukrainy. Niemcy oddelegowały do Polski dwie baterie rakiet przeciwlotniczych Patriot z 21. grupy rakiet przeciwlotniczych Luftwaffe z Sanitz, w Pomorzu Przednim. Wraz z barterami systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej do Polski przybyło ok. 200 niemieckich żołnierzy.
Niemcy oddelegowały do Polski dwie baterie Patriot wraz z obsługą. Fot. MON
Spotkanie ministrów obrony Polski i Niemiec było również okazją do omówienia najważniejszych kwestii dotyczących wzmacniania europejskiego bezpieczeństwa, w tym wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jak poinformował wicepremier W. Kosiniak-Kamysz, niemieckie myśliwce Eurofighter Typhoon rozpoczną wkrótce misję patrolowania przestrzeni powietrznej nad Polską i Rumunią.
- Dziękuję za deklarację Eurofighterów na rzecz ochrony polskiego nieba oraz naszych sojuszników w Rumunii. To sprawia, że wschodnia flanka NATO jest bezpieczniejsza. Pan minister Pistorius przybył prosto z Litwy, gdzie trwa instalowanie brygady wojsk niemieckich mającej na celu ochronę naszego sojusznika. Docelowo ma tam stacjonować pięć tysięcy żołnierzy, co jest wyrazem sojuszniczej obecności. (…) Misja air policingu nad Polską i wschodnią flanką NATO, obecność patriotów w Jasionce, wsparcie w misjach patrolowych oraz ochrona polskiej przestrzeni powietrznej – to namacalne dowody współpracy, za które serdecznie dziękuję – podkreślił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
Źródło: informacja prasowa MON
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu