Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zwiększona aktywność wojskowa państw NATO w Finlandii

Amerykański śmigłowcowiec USS Kearsarge cumował w Helsinkach. Fot. Merivoimat

Od maja na terytorium Finlandii można zaobserwować zwiększoną aktywność wojskową państw członkowskich NATO, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. 31 lipca zakończyły się ćwiczenia lądowe „Ryske 22” i „Vigilant Fox”, w których brało udział po 750 żołnierzy.

Pierwsze z nich odbyły się w północnych regionach kraju, za kołem podbiegunowym. Uczestniczyły w nich kompanie zmechanizowane ze Szwecji, Norwegii i USA wsparte śmigłowcami. Dla Finlandii były to największe ćwiczenia wojskowe w rejonie koła podbiegunowego z udziałem zagranicznych partnerów od czasu zakończenia II wojny światowej. Z kolei manewry „Vigilant Fox” przeprowadzono w południowo-wschodniej części kraju i uczestniczyły w nich kompanie aeromobilne ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wraz ze śmigłowcami. Amerykańskie i brytyjskie helikoptery ćwiczą w Finlandii już od połowy lipca, podobnie jak brytyjska kompania z rozmieszczonej w Estonii natowskiej grupy bojowej. Poza tym w czerwcu i lipcu amerykańskie siły specjalne prowadziły wspólne ćwiczenia ze swoimi fińskimi odpowiednikami w regionie między Helsinkami a granicą fińsko-rosyjską.

W ostatnich tygodniach miały również miejsce inne wspólne przedsięwzięcia lotnicze i morskie Finlandii i wybranych państw NATO. W końcu maja cztery brytyjskie eurofightery ćwiczyły ze szwedzkimi i fińskimi myśliwcami na północy Finlandii. Podczas szczytu Sojuszu w Madrycie para brytyjskich F-35 ćwiczyła z fińskimi myśliwcami F/A-18 Hornet w centralnej części kraju. Na początku lipca francuskie samoloty Mirage ćwiczyły ze szwedzkimi i fińskimi myśliwcami, a od połowy miesiąca w ich miejsce pojawiły się brytyjskie F-35 i eurofightery. Na początku sierpnia amerykański okręt desantowy USS Kearsarge wraz z komponentem amerykańskiej piechoty morskiej prowadził wspólnie z fińską marynarką wojenną ćwiczenia wzdłuż wybrzeża na zachód od Helsinek, zaś w lipcu amerykański niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke odbył manewry z jednostkami szwedzkimi i fińskimi.

Autor:Jacek Tarociński.

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia.

 

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc