Zaloguj

Zmodernizowany Fuchs

Rheinmetall zaprezentował nową wersję kołowego transportera opancerzonego Fuchs ze zmienionym układem napędowym i podwyższonym stropem. Fot. Rheinmetall

14 października niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG zaprezentowała nową wersją kołowego transportera opancerzonego Fuchs. Prezentacja pojazdu odbyła się na kongresie pozarządowej organizacji Gesellschaft für Wehrmedizin und Wehrpharmazie, zajmującej się medycyną wojskową, który odbywa się w Koblencji w dniach 14 i 15 października.

Nowy wariant różni się od starszego m.in. podwyższonym stropem. Dzięki temu wysokość przedziału bojowego wzrosła z 1,26 m do aż 1,6 m, zaś kubatura wnętrza do 12 m3. Pojazd zaprezentowano w konfiguracji ambulansu polowego, co stanowi nawiązanie do tematu przewodniego miejsca jego premiery. Nowa wersja może przewozić nawet czterech rannych ‒ dwóch na noszach i dwóch w pozycji siedzącej. Pojazd został wyposażony w system obserwacji dookólnej identyczny z zastosowanym w bojowym wozie pichoty Puma VJTF, co znacznie poprawia świadomość sytuacyjną załogi. Także środki łączności zewnętrznej są tożsame z zastosowanymi w Pumie VJTF, umożliwiają m.in. komunikację z żołnierzami wyposażonymi w system „żołnierza przyszłości” IdZ-ES. Poza wspomnianymi, w konstrukcji Fuchsa w nowej konfiguracji wprowadzono szereg innych zmian, jak nowy silnik o większej mocy, współpracujący z nową skrzynią biegów, nowe układy hamulcowy i elektryczny. Dzięki temu osiągi pojazdu mają wzrosnąć (choć wzrosła zapewne także masa wozu), a jego obsługa ma być łatwiejsza. Wóz można opcjonalnie wyposażyć w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie, dodatkowe czujniki czy gogle wirtualnej rzeczywistości dla załogi, co umożliwi „patrzenie przez pancerz”.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc