Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zmodernizowane E-2D Hawkeye trafiają do US Navy

12 września US Navy poinformowała, że koncern Northrop Grumman dostarczył do jednostki liniowej pierwszy egzemplarz pokładowego samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-2D Hawkeye w zmodernizowanej konfiguracji produkcyjnej.

Pierwszy egzemplarz dostarczono 9 września do bazy lotniczej w Norfolk, gdzie trafił do eskadry VAW-120 Greyhawks. Nowa konfiguracja obejmuje instalacje sondy do uzupełniania paliwa w powietrzu przy pomocy giętkiego przewodu tankującego, który jest standardem dla US Navy oraz USMC. Dostawę poprzedziły testy, które realizowała jednostka doświadczalna z udziałem producenta.

Dzięki zainstalowaniu sondy do uzupełniania paliwa w locie, E-2D Hawkeye należące do US Navy mogą pozostać w powietrzu ponad 5 godzin. Według planów, do końca 2020 roku, zmodernizowane E-2D Hawkeye mają stanowić wyposażenie dwóch eskadr US Navy. Poza samolotami pochodzącymi z bieżącej produkcji, modernizacji ulegną także już dostarczone płatowce.

Tylko dla US Navy Northrop Grumman zbuduje 75 E-2D Hawkeye. Dodatkowo maszyny są oferowane na eksport, pierwszym klientem stały się Siły Samoobrony Japonii, które planują zakup dwunastu egzemplarzy. W przeciwieństwie do US Navy, Japończycy zażądali zwiększenia pojemności zbiorników pokładowych, które umożliwiają pozostanie w powietrzu przez okres ośmiu godzin bez tankowania. Obecnie E-2D Hawkeye są oferowane innym państwom, wśród nich można wymienić m.in. Francję oraz Indie.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc