Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zmiana koncepcji zakupu samolotów bojowych w Bułgarii

7 lipca premier Bułgarii poinformował o zmianie koncepcji zakupu floty wielozadaniowych samolotów bojowych przeznaczonych dla sił zbrojnych tego kraju. Powyższy krok, najprawdopodobniej, przekreśla szybki zakup szwedzkich JAS-39C/D Gripen.

Jak ujął to premier, nowa procedura ma objąć negocjacje z trzema państwami dotyczące zakupu fabrycznie nowych samolotów – najprawdopodobniej mowa tu o tych samych oferentach, co w wstępnie rozstrzygniętym konkursie na osiem maszyn bojowych, czyli Szwecji, Stanach Zjednoczonych oraz którymś z członków konsorcjum Eurofighter GmbH.

Na początku lipca w parlamencie rozpoczęła działalność komisja mająca prześwietlić wybór samolotów JAS-39C/D Gripen przez poprzedni rząd. Według planów ma ona pracować około dwóch miesięcy - w zakończonej procedurze, jedynie Saab oferował fabrycznie nowe samoloty, natomiast pozostali (konsorcjum amerykańsko-portugalskie oraz Włosi) płatowce używane.

Tuż po wyborach nowy premier zapowiedział, że wybór dostawcy nowych samolotów bojowych, które mają zastąpić obecnie eksploatowane MiGi-29 oraz Su-25 ulegnie spowolnieniu. Ma to związek z faktem, że po kolejnych remontach mogą służyć przez okres około 11 latu – to zaś ma pozwolić na negocjacje z sojusznikami, którzy są w stanie dostarczyć odpowiednie maszyny. Obecne podbicie wymogu to pozyskania fabrycznie nowych samolotów oznacza, że władze w Sofii przeanalizowały kwestie zakupu i późniejszej eksploatacji maszyn zachodnich i wolą pójść śladem Polski, a nie Rumunii.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc