Zaloguj

Zjednoczone Emiraty Arabskie pierwszym klientem na Wing Loong II?

26 stycznia prasa brytyjska, bazując na posiadanych danych oraz zdjęciach satelitarnych, poinformowała, że Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą być pierwszym klientem na bezzałogowy system latający Wing Loong II oferowany przez Chiny.

Powyższy wniosek to wynik obserwacji zdjęć satelitarnych, przede wszystkim bazy lotniczej Qusahwirah znajdującej się w pobliżu granicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Arabią Saudyjską oraz Omanem. Na zdjęciach znajdują się bowiem trzy bezzałogowe aparaty latające nieznanego typu, których wymiary pasują do Wing Loong II – według Brytyjczyków baza nie jest wykorzystywana przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, co wyklucza możliwość, aby na zdjęciach były MQ-9 Reaper.

W lutym zeszłego roku Chińczycy poinformowali, że podpisali kontrakt na sprzedaż do nieujawnionego klienta bezzałogowego systemu latającego Wing Loong II – już wówczas zakładano, że jest to któreś z państw Bliskiego Wschodu. Powyższa opinia wynikała z faktu potrzeb sił zbrojnych tych państw, które chciały pozyskać bezpilotowce klasy MALE, jednak główne źródło (Stany Zjednoczone) odmawiały sprzedaży w wersji zdolnej do przenoszenia uzbrojenia podwieszanego. Z tego też powodu, państwa arabskie przychylnym okiem patrzą na ofertę chińską. Mniejsze Wing Loong I trafiły dzięki temu do Egiptu, Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Opracowany przez CAIG Wing Loong II, według danych katalogowych, dysponuje autonomicznością na poziomie 20 godzin w powietrzu, a także możliwością zabrania precyzyjnych środków bojowych o łącznej masie 480 kg, które są przenoszone na sześciu pylonach podskrzydłowych. W zeszłym roku był prezentowany m.in. w czasie Salonu Lotniczego w Paryżu.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc