Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zjednoczone Emiraty Arabskie kupiły system Rafael SPYDER?

Odpalenie pocisku rakietowego Derby z wyrzutni systemu SPYDER-SR. Fot. Rafael ADS

23 września agencja informacyjna Reuters podała sensacyjnie brzmiącą informację o decyzji władz w Abu Zabi o zakupie w Izraelu rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej SPYDER spółki Rafael Advanced Systems.

Jak podaje agencja Reuters, rząd Izraela zaaprobował sprzedanie Zjednoczonym Emiratom Arabskim rakietowego systemu przeciwlotniczego SPYDER (Surface-to-air PYthon and DERby), produkowanego przez spółkę Rafael Advanced Defense Systems (Rafael ADS). Reuters powołuje się na swoje „anonimowe” źródła „zaznajomione ze sprawą”. Takie sformułowanie, jak również ogólnie średnia rzetelność Reutersa jako źródła, karzą podchodzić do całej sprawy z ostrożnością. Tym bardziej, że Reuters przyznaje, że nie uzyskał żadnego komentarza w tej sprawie od Ministerstwa Obrony Izraela czy spółki Rafael ADS. Komentarza Reutersowi odmówiło także Ministerstwo Spraw Zagranicznych ZEA. Reuters przywołuje jedynie wypowiedź izraelskiego posła, zarazem przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony w Knesecie, Rama Ben-Baraka dla niewymienionej izraelskiej rozgłośni radiowej 20 września. Ben-Barak uchylił się od odpowiedzi na pytanie dotyczące ewentualnych dostaw systemów OPL do ZEA, stwierdził tylko, że współpraca między oboma państwami jest szeroka. Faktycznie, w ostatnich latach doszło do zbliżenia między Izraelem i ZEA, także w przemyśle obronnym. Reuters nie pisze też nic o jakichkolwiek innych szczegółach transakcji – hipotetycznej wielkości dostaw, kosztach, terminarzu itd. Podaje tylko, że odpowiednia umowa miał być zwarta w połowie lata.

Depesza Reutersa to nie pierwsze doniesienie o rychłych zakupach przez władze ZEA nowego rakietowego systemu przeciwlotniczego. W listopadzie ub.r. różne media donosiły, że ZEA jest bliskie finalizacji zakupu w Republice Korei systemu (K)M-SAM Cheongung w wersji Block II, oferowanego przez południowokoreańską spółkę LiGNex1. Podawano nawet koszt, który miał wynosić równowartość 3,5 mld USD. Następnie w styczniu pojawiła się informacja o zawarciu umowy. Jeżeli obecne doniesienia o zakupie systemu SPYDER są prawdziwe, to oznacza, że w zależności, którą wersję systemu SPYDER władze ZEA wybrały, przeciwlotnicy tego państwa będą dysponować albo dwoma systemami o podobnych lub zbliżonych parametrach (SPYDER-MR/-ER) lub system izraelski (SPYDER-SR) będzie uzupełniał południowokoreański jako system niższego piętra. Druga możliwość to wykorzystanie przez ZEA systemu Cheongung Blk II jako systemu obiektowej OPL, natomiast SPYDER-a (SR lub MR) jako mobilnego systemu OPL wojsk lądowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc