Zaloguj

Zielone światło na zakup śmigłowców dla Marynarki Wojennej Indii

1 listopada Rada Zakupów Wojskowych rządu hinduskiego wydała zgodę na pełne uruchomienie programu NUH, czyli zakupu 111 wielozadaniowych śmigłowców pokładowych kategorii lekkiej.

Powyższa zgoda jest kolejnym etapem procesu akwizycji, który rozpoczęto formalnie w maju. Szacunkowa wartość umowy może oscylować w granicach 3,5 mld dolarów, a ogłoszenie przetargu planowane jest na połowę 2018 roku. W jego ramach planowany jest zakup 111 śmigłowców, jest to jeden z dwóch programów akwizycji wiropłatów pokładowych, które zaplanowano na najbliższe lata.

Potencjalnymi uczestnikami programu NUH będą przede wszystkim producenci zachodni – Airbus Helicopters, Sikorsky oraz Leonardo. Zwycięzca będzie musiał nawiązać współpracę gospodarczą z partnerami lokalnymi. Pierwszych piętnaście śmigłowców ma zostać dostarczonych przez producenta w wersji przeznaczonej do zadań szkolno-treningowych oraz SAR czy antypirackich. Pozostałe mają trafić do wojska z hinduskiej linii montażowej przygotowane do pełnej realizacji zadań – charakteryzować się wyposażeniem w rozbudowany układ samoobrony, a także sprzęt do pełnienia roli ZOP.

Po anulowaniu zakupu szesnastu S-70B Seahawk, lotnictwo morskie Indii znajduje się w katastrofalnym stanie sprzętowym. Praktycznie nie istnieje lotniczy komponent ZOP mogący bazować na pokładach okrętów eskortowych – w linii pozostały pojedyncze Westland Sea King oraz Ka-28. Nowe NUH mają zastąpić, przede wszystkim, HAL Chetak, produkowane na licencji francuskiej.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc