Zaloguj

Zestawy Searanger dla Egiptu

Egipt, poprzez procedurę FMS, zamówił nieokreśloną liczbę zestawów Rheinmetall Searanger. Fot. Tomasz Grotnik

29 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z firmą American Rheinmetall Systems LLC w sprawie zamówienia zdalnie sterowanych stanowisk strzeleckich Searanger uzbrojonych w automatyczne armaty kalibru 20 mm. Odbiorcami będą siły morskie Egiptu.


Wrześniowa umowa ma wartość 20 mln USD i obejmuje dostawę stanowisk wraz z pakietem części zamiennych i usługą szkolenia. Dodatkowo zawarto opcję, która może rozszerzyć wartość zamówienia o 300 tys. USD. Kupujący nie informuje o liczbie systemów objętych kontraktem. Wiadomo, że w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Umowa ma zostać zrealizowana do marca 2024 roku. 10% prac ma zostać wykonana na terytorium Egiptu. Ich zamówienie za pośrednictwem rządu Stanów Zjednoczonych wynika z faktu zastosowania procedury FMS, a być może także środków finansowych FMF (wymagane jest umieszczenie 51% wartości umowy na terytorium Stanów Zjednoczonych). Egipt jest jednym z głównych odbiorców programu FMF.

Obecnie brak informacji, na które okręty trafią zamówione stanowiska strzeleckie. Według informacji producenta, podstawowym zadaniem jest zapewnienie ochrony jednostkom pływającym w promieniu do 2000 m. Uzbrojeniem stanowiska jest automatyczna armata Oerlikon KAE kalibru 20 mm, zapas amunicji w magazynie wynosi 200 sztuk. Operator może wybrać tryb strzelania: pojedynczy, krótkimi seriami bądź ogień ciągły. Obserwacja i celowanie są realizowane poprzez sensor optoelektroniczny zainstalowany na stanowisku ogniowym.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc