30 listopada 3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie poinformowała o podpisaniu wieloletniej umowy serwisowej z, należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Zakładami Mechanicznymi Tarnów S.A. w sprawie usługi wsparcia eksploatacji samobieżnych przeciwlotniczych zestawów ZSU-23-4MP Biała.
Umowa, o wartości 11 mln PLN netto, została podpisana 10 listopada i była wynikiem rozstrzygnięcia postępowania przetargowego o charakterze ograniczonym, które uruchomiono w czerwcu bieżącego roku. Oferta ZM Tarnów S.A. była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego. Serwis ma być realizowany w latach 2021-2024. Dla powyższego podmiotu jest to kontynuacja usługi, gdyż w lipcu 2018 roku (także z 3. RBLog) zawarto umowę w sprawie serwisu zestawów w latach 2018-2020 (wartość 7,8 mln PLN netto). Podobnie jak wówczas specjaliści tarnowskich zakładów będą prowadzić naprawy, modyfikacje sprzętu oraz oprogramowania, analizować statystyki eksploatacyjne, a także służyć wsparciem eksploatacji drogą elektroniczną.
Zestaw ZSU-23-4MP Biała powstał jako krajowa modernizacja ZSU-23-4 Szyłka, którą zrealizował OBR Tarnów z pomocą wojskowych warsztatów technicznych. Pierwsze pojazdy wprowadzono do eksploatacji w 2005 roku. Wśród zmian można wymienić montaż elektrooptycznej głowicy obserwacyjnej oraz wyrzutni dla czterech pocisków przeciwlotniczych Grom. Następcą dla zestawów Biała ma być nowy system przeciwlotniczy, który kryje się pod kryptonimem Sona. W ubiegłym roku Inspektorat Uzbrojenia zaplanował realizację dialogu technicznego w tej sprawie (zgłosiło się do niego siedemnaście podmiotów z kraju oraz ze świata.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Program Sona powinien być realizowany przez polski przemysł i naukę, jest to w naszym zasięgu i podstawowym interesie bezpieczeństwa, trzeba tylko chcieć realnej rozbudowy zdolności produkcyjnych i badawczych własnej zbrojeniówki, docenić polskich zdolnych specjalistów, zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju tutaj w kraju by zatrzymać tzw. " drenaż mózgów" na zachód. Środki na prace badawczo-rozwojowe z dziedziny uzbrojenia są całkiem spore w budżecie Mon co roku więc należy zdecydowanie poprawić ich efektywne wykorzystywanie i wdrażanie nowych technologii do armii. Potencjał jeszcze jest lecz decyzje muszą być pojęte na górze i to jak najszybciej...