Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Zjednoczone Emiraty Arabskie krok w stronę zakupu F-35

4 listopada prasa amerykańska poinformowała, że administracja prezydenta Trumpa wyraziła wstępną zgodę dotyczącą możliwości eksportu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Obecnie Amerykanie, ze względu na decyzje prezydenta Obamy, stosują nieformalne embargo na sprzedaż F-35 do państw arabskich. Ma to związek z chęcią utrzymania przewagi technologicznej w regionie przez Izrael, który jak na razie jest jedynym użytkownikiem samolotów tego typu na Bliskim Wschodzie. Zgoda na rozpoczęcie rozmów ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi otwiera perspektywę sprzedaży – na co liczą władze Emiratów.

Oczywiście otwarcie dialogu to kwestia polityczna – prezydent Trump chce wzmocnić sojusz z Emiratami poprzez sprzedaż zaawansowanych samolotów, które mogą się przydać w rywalizacji z Iranem. Dodatkowo argumentem za jest stabilność polityczna w tym kraju, która zdaniem Amerykanów wyklucza ewentualne przekazanie technologii do przeciwników Stanów Zjednoczonych. Co ważne, Zjednoczone Emiraty Arabskie prowadzą przyjazną politykę w stosunku do Izraela, przykładem był choćby udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych odbywających się w marcu w Grecji.

Ewentualna sprzedaż F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, o ile dojdzie do skutku, będzie ważnym elementem programu modernizacji technicznej sił zbrojnych tego kraju i zmian politycznych. Dotychczas władze stawiały na dywersyfikację dostawców, czego przykładem jest jednoczesna eksploatacja samolotów bojowych produkcji amerykańskiej (F-16E/F Fighting Falcon Block 60) oraz francuskiej (Mirage 2000-9). Być może F-35 zostaną wybrane jako następcy tych ostatnich, kończąc tym samym wieloletni kryzys z Paryżem odnośnie sprzedaży partii Dassault Rafale.

(ŁP) Foto: IDF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc