3 kwietnia australijska firma Electro Optic Systems (EOS) ogłosiła fakt zawarcia umowy na dostawę zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy.
Kontrakt ma wartość 120 mln AUD (ok. 80 mln USD) i został zawarty z ukraińskim państwowym przedsiębiorstwem zajmującym się obrotem uzbrojeniem SpecTechnoEksport (STE), należącym do koncernu UkrOboronProm. Przedmiotem zamówienia jest dostawa „do stu ciężkich zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia” wraz z częściami zamiennymi i powiązanymi usługami (szkolenie, serwis, zapewne również wsparcie procesu integracji z nośnikiem). Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2023-2024, przy czym w najbliższych tygodniach mają odbyć się pierwsze testy z udziałem przedstawicieli strony ukraińskiej. Z powodu komplikacji związanych z trwającymi działaniami wojennymi, w kontrakcie przewidziano możliwość jego rozwiązania przed rozpoczęciem realizacji. W przedsięwzięciu ma wziąć udział kilkudziesięciu poddostawców, w znacznej części australijskich.
Andreas Schwer, prezes i dyrektor generalny EOS, powiedział, że „firma z dumą wspiera Siły Zbrojne Ukrainy i naród ukraiński, dostarczając Ukrainie narzędzia niezbędne do ratowania życia”. Ocenił, że kontrakt „przyczyni się do zaspokojenia potrzeb Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa i obrony kraju oraz ludności”.
Właściwie nie wiadomo, co faktycznie jest przedmiotem umowy. „Ciężkie zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia” może oznaczać lekką wieżę bezzałogową w układzie otwartym R800S, uzbrojoną w 30 mm armatę szybkostrzelną Northrop Grumman Bushmaster Mk44S na nabój 30×173 mm z zapasem amunicji do 150 naboi i sprzężony z nią 7,62 mm karabin maszynowy M240 z zapasem amunicji do 1000 naboi, a opcjonalnie również w pociski kierowane (maksymalnie cztery przeciwpancerne lub dwa przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu albo dwie wyrzutnie kierowanych laserowo pocisków kal. 70 mm). Alternatywnie można zastosować armatę na nabój 30×113 mm (Bushmaster M230LF lub AEI Venom), 12,7 mm wkm M2 lub 7,62 mm wielolufowy napędowy karabin maszynowy M134. Niektóre elementy konstrukcji stanowiska są opancerzone (bazowo jest to poziom 2 wg STANAG 4569A, maksymalnie poziom 4). Masa stanowiska wynosi 800 kg wraz z amunicją i podstawowym zestawem uzbrojenia (prawdopodobnie również z bazowym poziomem opancerzenia). Możliwe inne opcje to lżejsze stanowiska R600S (bez opancerzenia) i R400S (bez możliwości zastosowania armaty na nabój 30×173 mm). Nie wiadomo także, na jakich nośnikach wieże te miałyby zostać zamontowane, choć od razu pojawiły się – niczym nie potwierdzone – spekulacje, że może chodzić o mające zostać zamówione w Polsce Rosomaki.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu