Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zbiornikowiec USNS Patuxent w Gdańsku

Zbiornikowiec USNS Patuxent wchodzi do portu w Gdańsku. Fot. Łukasz Pacholski

2 czerwca do portu handlowego w Gdańsku zawinął, kolejny w ostatnich miesiącach, niecodzienny gość – zbiornikowiec USNS Patuxent (T-AO-201) należący do US Military Sealift Command. Jego obecność ma związek z ćwiczeniami okrętów US Navy na Morzu Bałtyckim.


Jednostka należy do typu Henry J. Kaiser. Została zbudowana przez stocznię Avondale Shipyard Ins. w Nowym Orleanie. Kontrakt na jego budowę zawarto w 1989 roku, a budowa była prowadzona w latach 1991-1995. Zbiornikowiec został wprowadzony do służby 21 czerwca 1995 roku. Głównym zadaniem jednostek tego typu jest transport i przekazywanie ładunków płynnych (przede wszystkim paliwa) na inne okręty – zbiorniki mogą pomieścić do 29000000 litrów. Dodatkowo magazyny pozwalają na zabranie żywności (do 128 palet, na powierzchni 690 metrów kwadratowych chłodni). Przekazywanie ładunków może odbywać się dzięki stanowiskom RAS (Replenishment At Sea) lub (w przypadku palet) z wykorzystaniem śmigłowców – zbiornikowce dysponują pokładem lotniczym, jednak nie zabierają w rejsy wiropłatów. Ze względu na przestarzałą konstrukcję, (większość z nich została zbudowana w technologii poszycia jednokadłubowego), będą wycofywane z eksploatacji i zastępowane przez nową generację zbiornikowców typu John Lewis. Tylko trzy, w tym Patuxent, zostały zbudowane według zmodyfikowanego projektu (poszycie dwukadłubowe).

Łącznie w stoczniach amerykańskich zbudowano szesnaście jednostek typu Henry J. Kaiser spośród których w linii znajdują się wszystkie. Piętnaście z nich jest eksploatowanych przez US Military Sealift Command, a jeden został sprzedany Chile.

Wizyta okrętu w Gdańsku ma charakter roboczy, według publicznych informacji jednostka wyjdzie w morze 4 czerwca.

Obecnie na Bałtyku operują przynajmniej cztery amerykańskie okręty. Poza zbiornikowcem USNS Patuxent mowa o śmigłowcowcu desantowym USS Kearsarge (LHD-3), okręcie desantowym-doku USS Gunston Hall (LSD-44) oraz niszczycielu rakietowym USS Gravley (DDG 107). Ich obecność ma związek m.in. z cyklem ćwiczeń sił NATO oraz odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę. Jutro rozpocznie się faza portowa BALTOPS-u z ich udziałem.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc