Zaloguj

Zamówienie na dodatkowe Kraby dla Wojska Polskiego

Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Dzięki optymalizacji kosztów związanych z dotychczasową realizacją programu Regina wojsko zamówiło dodatkowe samobieżne haubice Krab i pojazdy towarzyszące. To efekt udanej współpracy pomiędzy polskim przemysłem zbrojeniowym a resortem obrony narodowej.


16 grudnia Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał z Hutą Stalowa Wola S.A. aneks do umowy z grudnia 2016 r., w ramach którego spółka wyprodukuje i dostarczy kolejne dwie samobieżne haubice 155 mm Krab oraz wozy towarzyszące. Do końca 2022 r. HSW przekaże je do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu wraz z innymi pojazdami, w tym wozem dowodzenia, wozem amunicyjnym oraz remontu uzbrojenia i elektroniki. Wartość zamówienia wyniesie ok. 100 mln PLN. Kwota została zaoszczędzona dzięki wewnętrznemu audytowi efektywności przeprowadzonemu przez HSW na projekcie Regina. Decyzją zamawiającego pieniądze przeznaczono na zakup dodatkowego uzbrojenia.
„Realizacja programów długookresowych to coś na czym zależy wszystkim spółkom skupionym w PGZ. Pozwala to na inne, bardziej optymalne kosztowo i pod względem wykorzystania mocy produkcyjnych, zaangażowanie naszych zakładów. Dlatego m.in. zabiegamy o to, by resort uwzględniał w swoich planach zakupowych dłuższą perspektywę czasową i większe ilości sprzętu. Dobrym tego przykładem jest właśnie program Regina. Uzyskane oszczędności, które MON może przeznaczyć na domówienie dodatkowego sprzętu, jest właśnie efektem rozpisanego na lata programu” – podkreśla prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Andrzej Kensbok.HSW S.A. na początku grudnia 2020 r. zakończyła tegoroczne dostawy Krabów do polskiej armii. Ostatnie w tym roku haubice i pojazdy specjalistyczne, które otrzymał 23. Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu sformują pierwszą i drugą baterię dywizjonowego modułu ogniowego (DMO) Regina. Jest to drugi z czterech DMO zakontraktowanych w HSW przez MON w 2016 r. w ramach programu operacyjnego Modernizacja Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Fot. Huta Stalowa Wola S.A.

W ramach jesienno-zimowych dostaw artylerzyści z Bolesławca odebrali łącznie 16 Krabów, 8 wozów dowodzenia, 4 wozy amunicyjne i wóz remontu uzbrojenia i elektroniki. W 2021 r. HSW wyposaży bolesławiecki pułk artylerii w kompletny DMO, którego skład stanowić będą trzy baterie z 24 samobieżnymi haubicami Krab, 11 wozami podsystemu dowodzenia (2 wozy dowódczo-sztabowe, 9 wozów dowodzenia) i 7 wozami podsystemu logistycznego (6 wozów amunicyjnych i jeden wóz remontu uzbrojenia i elektroniki).
W 2020 r. HSW przeszkoliła ok. 130 żołnierzy i artylerzystów, przyszłych użytkowników samobieżnych haubic oraz całej rodziny specjalistycznego sprzętu towarzyszącego.
Umowa na dostawy czterech DMO Regina (w sumie 96 jednostek ogniowych sh Krab wraz z pojazdami specjalistycznymi) została podpisana przez HSW z Inspektoratem Uzbrojenia 14 grudnia 2016 r. To największy kontrakt w historii skierowany do polskiego przemysłu zbrojeniowego na dostawy uzbrojenia dla Sił Zbrojnych RP. Dostawy zgodnie z umową mają zakończyć się w 2024 r.
„Cieszę się, że realizacja programu Regina idzie sprawnie i zgodnie z planem. To dla naszego zakładu bardzo ważne, bo gwarantuje stabilność i pracę na kolejne lata. Nie bez znaczenia jest fakt, że oprócz samego sprzętu, który trafia do jednostek, szkolimy też żołnierzy, którzy mają go używać. W ten sposób usprawniamy proces eksploatacji Krabów, sprzętu z najwyższej półki” – podkreśla prezes Zarządu HSW S.A. Bartłomiej Zając.


Fot. Huta Stalowa Wola S.A.

Pierwszy DMO Regina został dostarczony do 11. Mazurskiego Pułku Artylerii jeszcze w 2017 r. na podstawie umowy wdrożeniowej zawartej pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia z 12 maja 2008 r. Łączna liczba dział przewidziana obiema umowami to 120 sztuk.
Samobieżne haubice Krab są głównym uzbrojeniem pułków artylerii w ramach Wojsk Lądowych. Służą w 11. Mazurskim Pułku Artylerii z Węgorzewa (16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana), 5. Lubuskim Pułku Artylerii z Sulechowa (12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana) i 23. Śląskim Pułku Artylerii z Bolesławca (11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej).
W HSW wytwarzane są lufy 155 mm do haubicy Krab i lufy 120 mm do samobieżnych moździerzy Rak. W 2020 r. przeprowadzono w HSW kolejne inwestycje w nowoczesne maszyny w obszarze obróbki i wytwarzania luf, dzięki którym ma się zwiększyć zdolność przerobu tych kluczowych elementów dział. Spółka posiada kompetencje do produkcji luf kalibrów od 30 aż do 155 mm i do długości lufy 9 m.
Na początku 2020 r. Huta Stalowa Wola uruchomiła w nowej hali zrobotyzowaną linię produkcyjną przeznaczoną do spawania korpusów podwozi haubicy Krab oraz bojowych wozów piechoty i systemów wieżowych.„Systematycznie zwiększamy swoje kompetencje produkcyjne, co pozwala nam na realizację coraz szerszej gamy usług. Oprócz wspomnianych Krabów naszą wizytówką są już teraz moździerze Rak. Niebawem dołączą do nich pierwsze Borsuki. Dzięki dobremu zarządzaniu procesem produkcji i posiadanym potencjałem wypełniamy swoje zobowiązania terminowo i na wysokim poziomie” – mówi prezes Zając.

Prezes HSW S.A. podkreśla, że spółka postawiła na najwyższą jakość swoich produktów, wysoki poziom obsługi użytkowników oraz terminowość i zgodność z harmonogramem dostaw. Produkcja oraz dostawy były zrealizowane zgodnie z zawartymi umowami. Podpisany kolejny już aneks na dodatkową produkcję sprzętu jest dowodem na to, że przyjęte zasady i strategia działania zakładu przynoszą korzyści.

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Zamówienie na dodatkowe Kraby dla Wojska Polskiego”

  1. Warto zakupić kilka dodatkowych DMO Krab jak też pozyskać wreszcie dużą ilość armatohaubic Kryl. Do tego rozbudować i doposażyć zakłady, centrum badawczo-rozwojowe oraz szkolić kolejne kadry. Dalej podpisać wieloletnie kontrakty realizując seryjną produkcję wieży ZSSW-30 z wydajnością przynajmniej ok. 100 sztuk rocznie i bwp Borsuk przy tempie produkcji przynajmniej 6 egzemplarzy miesięcznie a będzie zapewniony dynamiczny rozwój zarówno HSW jak i grupy PGZ na długie lata a wojsko systematycznie będzie się wreszcie modernizować na większą skalę.

  2. Co za obca agentura zarządza HSW?
    Pytam się bo jakoś podejrzanie im dobrze idzie. Nie dość, że produkują to i jeszcze się rozwijają. To nie może być państwowa fabryka.

  3. Zgadzam się z tym na 100%, odnośnie Kryli. Ponieważ Kryle będą kosztować m.w. 1/3 ceny Krabów --- to powinny one stanowić absolutnie oczywiste "uzupełnienie" Krabów. Powinny one być zamówione, w dużych ilościach, i to już teraz, czyli natychmiast, a NIE za jakieś lata....

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc