Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Zambia kolejnym klientem na C-27J Spartan

3 stycznia prasa południowoafrykańska poinformowała, że władze Zambii podpisały kontrakt z koncernem Leonardo w sprawie zakupu dwóch lekkich samolotów transportowych C-27J Spartan. Co ciekawe, maszyny zostały zakontraktowane w 2015 roku.

Od listopada 2015 roku producent dysponował zamówieniem na parę maszyn, jednak nie ujawniał odbiorcy poza określeniem, że pochodzi z Afryki. Dotychczas siły zbrojne tego kontynentu zamówiły sześć maszyn – dwie trafiły do Czadu, a cztery do Maroka. O tym, że Zambia będzie trzecia poinformowano pod koniec roku na balu wojskowym 17 grudnia w bazie lotniczej Livingstone. Dostawy mają zostać zrealizowane w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Leonardo aktywnie promuje C-27J Spartan na rynkach globalnych, gdzie rywalizuje z Airbus C295. Dotychczas zbudowano około 90 egzemplarzy, które są eksploatowane w Australii, Bułgarii, Czadzie, Grecji, Włoszech, Litwy, Maroka, Meksyku, Peru, Rumunii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych. Do powyższej listy dołączy Zambia. Dodatkowo Leonardo rywalizuje z Airbusem m.in. w Turcji, gdzie władze prowadzą postępowanie dotyczące zakupu lekkich samolotów transportowych, a wkrótce obaj producenci będą walczyć o zamówienie na Węgrzech.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc