Zaloguj

Co dalej z zakupem amunicji kalibru 23 mm dla lotnictwa?

15 maja Inspektorat Uzbrojenia poinformował o otwarciu ofert podmiotów, które uczestniczą w przetargu na zakup nabojów AM-23 z pociskiem OFZT przeznaczonych dla Su-22 oraz W-3WA Sokół.

Ostatecznie oferty złożyło trzech oferentów: Polit-Elektronik Sp. z o.o., Megmar Logistics&Consulting Sp. z o.o. oraz Works 11 Sp. z o.o.. Niestety otwarcie ofert rodzi pytanie o przyszłość postępowania. Inspektorat Uzbrojenia przeznaczył wydać na zakup amunicji 16,5 mln złotych brutto, najtańsza oferta spośród trzech opiewa na kwotę 39,6 mln złotych brutto (Megmar Logistis&Consulting Sp. z o.o.), pozostałe oferty są jeszcze droższe: 69,3 mln złotych (Polit-Elektronik Sp. z o.o.) i 52,8 mln złotych (Works 11 Sp. z o.o.). Przekroczenie budżetu otwiera drogę do unieważnienia postępowania, jednak patrząc na przykład m.in. remontu okrętu ratowniczego ORP Piast, należy poczekać na oficjalną decyzję Inspektoratu Uzbrojenia.

Przetarg na zakup nabojów AM-23 z pociskami OFTZ został ogłoszony 14 lutego bieżącego roku. W jego ramach planowany jest zakup 105 tys. powyższych nabojów w latach 2017-19, a także opcjonalny zakup kolejnych 130 tys. w latach 2020-22. Pocisk OFTZ to amunicja wielozadaniowa odłamkowo-burząco-zapalająca ze smugaczem wykorzystywana w działkach lotniczych GSz-23. W Polsce są one wykorzystywane w zasobnikach SPPU-22 przenoszonych przez samoloty Su-22 oraz jako stałe uzbrojenie części śmigłowców W-3 Sokół.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc