Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zakup nowych aparatów ewakuacyjnych ATE-1 unieważniony

Fot. 1. Warszawska Brygada Pancerna

W połowie stycznia Agencja Uzbrojenia poinformowała o unieważnieniu postępowania przetargowego dotyczącego zakupu na potrzeby Wojska Polskiego nowej partii aparatów tlenowych ewakuacyjnych ATE-1.

Powyższa decyzja to wynik odrzucenia jedynego wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Przetarg, o charakterze ograniczonym, został ogłoszony w październiku 2023 roku i dotyczył dostawy 300 ATE-1 wykonanych zgodnie z dokumentacją techniczną. Zgodnie z publicznymi informacjami, zamówienie miało zostać zrealizowane do końca października 2026 roku.

Aparaty ATE-1 stanowią indywidualne wyposażenie awaryjno-ratunkowe załóg opancerzonych wozów bojowych eksploatowanych w Wojsku Polskim. Służy do ochrony dróg oddechowych użytkownika przed szkodliwymi substancjami podczas ewakuacji z wozu bojowego. Aparat umożliwia żołnierzowi opuszczenie zatopionego pojazdu i bezpieczne oddychanie w wodzie do momentu wynurzenia się na powierzchnię, bezpiecznego oddychania na powierzchni wody i dopłynięcia do brzegu. Na lądzie aparat może być również używany podczas ucieczki ze strefy skażonej substancjami szkodliwymi, kiedy w atmosferze jest lub może być niedostateczna ilość tlenu lub nagromadzenie toksycznych gazów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc