Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zacieśnienie współpracy pomiędzy PGZ S.A. oraz Bell Helicopters

18 lipca PGZ S.A. oraz firma Bell Helicopters podpisały list intencyjny odnośnie współpracy odnośnie kooperacji w zakresie platform śmigłowcowych, m.in. wielozadaniowego UH-1Y Venom. Jest to kolejna tego typu umowa pomiędzy powyższymi podmiotami, w zeszłym roku nawiązano współpracę odnośnie śmigłowca szturmowego AH-1Z Viper.

Na mocy listu obie strony mają realizować prace, które mają określić możliwości wykorzystania platformy UH-1Y Venom do potrzeb Sił Zbrojnych. Dodatkowo obejmuje, potencjalną, współpracę przemysłowo-biznesową w ramach programu Kruk, czyli zakupu śmigłowca szturmowego mającego zastąpić starzejące się Mi-24D/W Hind.

Bell Helicopters oraz PGZ S.A. mają określić technologie, które mogłyby zostać objęte transferem technologii do polskich firm należących do Grupy. Dodatkowo określą zakres prac produkcyjnych i serwisowych, które mogłyby pełnić samodzielnie w przypadku wyboru przez Ministerstwo Obrony Narodowej śmigłowców AH-1Z Viper oraz UH-1Y Venom.

Podpisany list intencyjny stwarza Polskiej Grupie Zbrojeniowej możliwość implementacji światowej klasy technologii śmigłowcowych w naszych zakładach przemysłowych. Cieszę się, że Grupa PGZ uczyniła kolejny krok w relacjach biznesowych z firmą Bell, i mam nadzieję, że relacje te w przyszłości jeszcze się umocnią. Wyposażenie Sił Zbrojnych RP w nowoczesne śmigłowce wielozadaniowe i szturmowe to jeden z aspektów planu modernizacji polskiej armii. Naszym celem jest to, żeby Siły Zbrojne otrzymały sprzęt najwyższej klasy, istotnie zwiększający zdolności obronne Polski – powiedział Prezes Zarządu PGZ S.A. Błażej Wojnicz.

Śmigłowce AH-1Z Viper oraz UH-1Y Venom są produkowane na potrzeby Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo Bell Helicopters poszukuje na nie klientów eksportowych – dwanaście AH-1Z trafi do Pakistanu, a UH-1Y Venom uczestniczy w postępowaniu przetargowym na nowy wielozadaniowy śmigłowiec transportowy w Republice Czeskiej.

 

(ŁP) Foto: PGZ S.A.
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc