Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

XII Wrocławskie Spotkania Modelarzy Kartonowych

Od dwunastu lat początek czerwca to czas Wrocławskich Spotkań Modelarzy Kartonowych. W tym roku w dniach 3 - 4 czerwca wystawa po raz drugi gościła w murach wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusz Kościuszki. Spotkanie modelarskie odbyło się w tym samym czasie, co zorganizowane zabawy z okazji Dnia Dziecka, dzięki czemu dzieci miały możliwość obejrzenia ponad 350 modeli wykonanych na najwyższym poziomie, jak również zaprezentować wykonane przez siebie modele.

Jak co roku do Wrocławia zjechali modelarze z całej Polski, którzy przywieźli ze sobą nie tylko modele przedstawiające jednostki pływające, latające lub jeżdżące, ale także dużą ilość budowli oraz kartonowych modeli postaci. Oprócz tradycyjnych modeli kartonowych pojawiły się również modele plastikowe oraz odlane z żywicy. W trakcie wystawy dla chętnych prowadzone były warsztaty malowania areografem oraz nakładania na modele różnego rodzaju śladów eksploatacyjnych.

Modelarze w większości budują repliki pojazdów wojskowych, wykorzystywanych aktywnie przez Wojsko Polskie. Daje to możliwość przybliżenia sprzętu wojskowego w przystępny sposób szerszej publiczności. Dzięki temu zaangażowanie wojska w naszą imprezę z roku na rok jest coraz większe. Oprócz użyczania nam miejsca na wystawę, jednostki wojskowe chętnie nagradzają zaprezentowane modele. I tak w tym roku oprócz nagrody WSOWL wyróżnienia modelarzom wręczyli przedstawiciele Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 3 Brygady Radiotechnicznej oraz 2 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Jeden z wyróżnionych modeli przedstawiający czołg IS-3 wykorzystywany przez Wojsko Polskie został przekazany Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych, gdzie będzie prezentowany w jednej z gablot poświęconych szkole.

Model wykonał Krystian Sęda, który został również nagrodzony prenumeratą czasopisma „Wojsko i Technika – Historia”. Prenumeratę miesięcznika „Lotnictwo” otrzymał Mariusz Kurzyński za kolekcję modeli samolotów wykorzystywanych w polskim lotnictwie.

[cycloneslider id="xii-wroclawskie-spotkania-modelarzy-kartonowych"]

 

Nagrody otrzymali:

Prenumerata Wojsko i Technika - Historia

Krystian Sęda – Za model czołgu IS-3

 

model czołgu IS-3

 

Prenumerata Lotnictwo Aviation International

Mariusz Kurzyński – za kolekcję modeli samolotów

[cycloneslider id="modele-samolotow"]

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc