reklama Helikon-Tex

Wzrośnie gotowość operacyjna SPz Puma

17 czerwca niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony poinformowało, że Bundeswehra i producenci bojowego wozu piechoty SPz Puma osiągnęli porozumienie w sprawie zwiększenia gotowości operacyjnej floty tych wozów bojowych. Umowę w tej sprawie podpisali: ze strony rządu Niemiec przedstawiciele Bundeswehry i Federalnego Ministerstwa Obrony (m.in. sekretarz stanu ds. uzbrojenia Benedikt Zimmer), zaś ze strony przemysłowe członkowie zarządów firm-członków konsorcjum PSM produkującego Pumę ‒ Rheinmetall (dyrektor generalny Armin Papperger) i Krauss-Maffei Wegmann (dyrektor generalny Frank Haun). Umowę podpisano w dowództwie niemieckich Wojsk Lądowych (Kommando Heer) w Strausbergu.

Najnowsze niemieckie bwp znajdują się w służbie od 2015 r., a ich poziom sprawności  wynosi zaledwie 30%, przy całkowitej liczbie dostarczonych wozów przekraczającej 200 sztuk (zakończenie dostaw wszystkich 350 zakontraktowanych Pum planowane jest na koniec bieżącego roku). Zgodnie z porozumieniem już w drugiej połowie 2020 r. współczynnik ten ma wzrosnąć do 50%. Zgodnie z komunikatem Federalnego Ministerstwa Obrony ma to oznaczać, że gotowych do działań operacyjnych ma być 100 Pum.

Podpisanie umowy poprzedziła seria spotkań i rozmów, które pozwoliły określić priorytety stron. Dzięki temu udało się wypracować wspólny obraz sytuacji i pogląd na temat wyzwań stojących tak przed producentami, jak i użytkownikami SPz Puma. Poprawa relacji między stronami owocować ma tym, że taki format dialogu na linii przemysł-użytkownik ma wejść Niemcom w nawyk, przynajmniej w wypadku eksploatacji Pum. Podobne spotkania mają być kontynuowane po 2020 r.

(Bartłomiej Kucharski ) Foto: Bundeswehra
reklama Spy Shop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc