Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

WZL Nr 2 S.A. zrealizują naprawy główne silników Su-22

WZL Nr 2 S.A. podpisały umowę z Wydziałem Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Kutnie w sprawie napraw głównych silników AŁ-21F3, które stanowią jednostki napędowe samolotów Su-22. Fot. Łukasz Pacholski

9 sierpnia Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Kutnie poinformował o podpisaniu umowy z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. w Bydgoszczy w sprawie realizacji napraw głównych silników lotniczych AŁ-21F3.


Powyższa umowa została podpisana 2 sierpnia i ma wartość 8,6 mln PLN bez VAT. W jej zawarciu zastosowano procedurę negocjacji w wybranym podmiotem – ma to związek z faktem, że Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A., po połączeniu z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 4 S.A. w Warszawie, dysponują na zasadach praw wyłącznych dokumentacją techniczną oraz dysponują prawem wyłączności do remontów silników AŁ-21F3 zgodnie z “Warunkami technicznymi na remont główny silników AŁ-21F3 serii III i wyższych” zatwierdzoną przez Głównego Inżyniera Wojsk Lotniczych. Dodatkowo WZL Nr 2 S.A. dysponują niezbędnymi zdolnościami technicznymi do realizacji zlecenia, a także posiadają niezbędne kompetencje.

Silniki AŁ-21F3 stanowią jednostki napędowe samolotów Suchoj Su-22M4/UK3M, które są eksploatowane przez 21. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Maszyny, w liczbie osiemnastu sztuk, mają być wycofane z linii do końca 2025 roku. W 2014 roku MON podjął decyzję o wydłużeniu ich eksploatacji o dziesięć lat – do początku 2018 roku WZL Nr 2 S.A. zrealizowały remonty weryfikacyjne na osiemnastu egzemplarzach, które znajdowały się w najlepszym stanie technicznym – ten zabieg miał pozwolić na rozstrzygnięcie programu Harpia, czyli zakupu nowych wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej.

W ostatnich latach, corocznie, Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej podpisuje umowy na remonty główne niewielkich partii silników AŁ-21F3. Pozwala to na zabezpieczenie potrzeb eskadry w Świdwinie do czasu wycofania Su-22 ze służby. Podobnie jak w przypadku poprzednich, także w przypadku najnowszej umowy nie upubliczniono liczby jednostek napędowych, które przejdą remonty.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “WZL Nr 2 S.A. zrealizują naprawy główne silników Su-22”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc