Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wyprzedaż okrętów Royal Navy do Ameryki Południowej

26 października prasa brytyjska poinformowała, że rząd w Londynie coraz mocniej stara się zainteresować państwa Ameryki Południowej ofertą sprzedaży używanych okrętów pochodzących z Royal Navy.

Według dostępnych informacji mowa o Brazylii oraz Chile. Pierwsze z wymienionych państw, dotychczas, uważano za głównego klienta na śmigłowcowiec HMS Ocean, który ma zakończyć służbę w Royal Navy w 2018 roku. Nowe wiadomości wskazują, że obok niego w grę wchodzi także sprzedaż pary okrętów desantowych-doków typu Albion. Ich przyspieszone wycofanie to chęć utrzymania środków budżetowych na inne programy modernizacyjne – ich następcami mają być lotniskowce typu Queen Elizabeth.

W przypadku Chile mowa o kolejnych fregatach rakietowych Typu 23. Londyn rozważa przedwczesne wycofanie (już w przyszłym roku) dwóch lub trzech jednostek tego typu, a Chile zakupiło już w przeszłości trzy fregaty (także z nadwyżek sprzętowych Royal Navy). W przypadku tych ostatnich brak informacji odnośnie skierowania oferty do innych państw, które mogłyby być zainteresowane tego typu zakupem.

Poza poszukiwaniem klientów na używane jednostki, Brytyjczycy po cichu przeprowadzili proces demontażu niszczycieli min HMS Arherstone oraz HMS Quorn – oba wycofano z linii w grudniu zeszłego roku i znajdowały się w jednej z hal bazy morskie w Portsmouth.

(ŁP) Foto: Royal Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc